Esterifikujeme-li za přítomnosti kyseliny sírové pentaerythritol kyselinou dusičnou, získáme silnou výbušninu zvanou Pentrit. Sloučíme-li půl gramu MDMA, pár panáků Morgana a jednu ztrátu soudnosti, zaděláme si na pořádnou morální kocovinu. Co se ale stane, když své síly spojí tři významní představitelé nejtemnějších vod drum and bassu? Odpovědí na tuto otázku je Purge EP, za kterým stojí zbrusu nový projekt 3RDKND.

Pokud jsi v posledních pár týdnech používal internety a  pravidelně stalkoval Facebook nebo Instagram, určitě ti neuniklo, že se pod taktovkou Forbidden Society Recordings chystalo něco velkého. Po pár dnech a několika marných pokusech nalézt smysl života jsme se my, příznivci temných čarozpěvů, dočkali. Tři zástupci ryzí plechařiny napříč Evropou se nám představili pod společným jménem 3RDKND.

Jindra aka Forbidden Society patří k předním představitelům českého drum and bassu a kromě toho, že je skvělým a zkušeným producentem, vlastní také již zmíněný label FS Recordings. Christopher Don pochází z UK a se svým přízviskem Donny spadá, stejně jako Jindra, mezi nejzvučnější jména surového subžánru dnb. Třetí a zároveň poslední člen nalézá svůj původ ve Francii a není jím nikdo jiný, než soul destroyer Hugo z projektu Katharsys. Tohle nemůže dopadnout dobře… a nebo ano?

První hudební okénko věnujeme tracku Purge, kterým 3RDKND otevírá stejnojmenné EP. Předem upozorňuji, že pro vyznavače danceflooru, mainstreamu a té věci, které se říká jump-up, je poslech následujících hudebních ukázek jen na vlastní nebezpečí. Za případné noční můry a sklony k sebepoškozování autorka článku nenese žádnou zodpovědnost.

 

FS, Donny i Katharsys jsou dlouholetí přátelé a kromě hromady zkušeností s produkcí a djingem je spojuje právě láska k temně zlámaným beatům. Přestože všichni tři tíhnou k hardům, má každý svůj osobitý styl a dělá produkci po svém. Co je tedy přimělo k tomu, začít dělat hudbu společně? Na tuto i spoustu dalších otázek jsem se ptala jednoho ze zástupců tohoto boybandu.

Ahoj Jindro! Měla bych na tebe pár otázek…

Čááááááu. Per to do mě!

Kde se zrodila myšlenka na tohle kombo?

Bylo to po loňském Imaginationu, když jsme šli zlití na hadry společně na hotel. Katharsys tam hrál sólo, já a Donny jsme měli b2b. Když jsme stáli před hotelem, tak Donny zamumlal „we need to collab“. Utkvělo mi to v hlavě a hned druhý den jsem nás spojil a už to jelo. Potřebovali jsme hlavně nové jméno, protože kdyby se to mělo psát, tak by se každej upsal (smích). Ten název jsme pak vymejšleli nejdéle, déle než samotné tracky (also smích).

Pozn. red.: Přesně 16 hodin, 24 minut a 12 sekund jsem se snažila přijít na to, co se skrývá pod tak neobvyklým názvem, který mi připomíná spíše přihlašovací údaje do internetového bankovnictví, než jméno, které by si člověk spojil s elektronickou hudbou. Má mozková kapacita, jenž byla po absolvování státních závěrečných zkoušek úspěšně obnovena mi však k rozluštění tohoto kódu nestačila.

No já rovnou navážu, protože ten název mě zajímá asi ze všeho nejvíc…

Má to bejt Third Kind – třetí druh, ale my to zkrátili na 3RDKND. 

S pojmy military a experimental step se upřímně setkávám poprvé. Zaručeně to není tradiční plechařina…

Přesně tak. Je to nejen o standardních rollerech, ale i o tom, trochu vybočit z toho zajetýho standardu a oživit ho o jiný, experimentální rytmus. Military step sám o sobě značí hodně snarů v tracku, možná víc, než by si kdo přál (smích). Chceme svejma věcma jednoduše vybočovat, a to i proto, že každý z nás má svůj vlastní styl, kterým se naše produkce vyznačuje. Hlavně jsme chtěli vzít starý dobrý Hard & Dark Drum & Bass a dát mu nový, aktuální kabát. Technicky „Up to Date“.

A nebáli jste se, že těmito inovacemi zklamete či nenaplníte očekávání svých posluchačů? Mám dojem, že dnes, zřejmě nejen ve světě dnb, se nové věci, kterými producenti zkrátka vybočují ze své klasické tvorby, často setkávají s kritikou.

Nad tím jsme upřímně moc nepřemýšleli, chtěli jsme to prostě udělat po svým, a jak si to kdo přebere je jeho věc. Žádný kalkul, prostě udělat muziku tak, jak ji cítíme a máme rádi.

Jak probíhá spolupráce tří producentů napříč Evropou?

Uděláme demo a posíláme si to navzájem ve stopách.

Váš první release nese název Purge EP, jsou to celkem 3 novinky + jeden remix na track Creator & Destroyer z roku 2013. Proč jste se rozhodli zrovna pro tento track?

Je to naše kolaborace s Donnym a rozhodli jsme se, že tomu prostě dáme novej život. Navíc nás v tom baví ten Bane vokál. 

 

Můžeme se na 3RDKND těšit v plném zastoupení i na akcích? Zrovna jsem si vybavila oslavu pátých narozenin FS Recordings, kde jste se s Katharsysem za mixem střídali s Hallucinatory a Counterstrikem, skvělý set! Jen.. nebylo vám tam trochu těsno? 

Děkujeme! No těsno tam rozhodně bylo, to máš pravdu (smích). A ano, budeme vystupovat všichni tři, a to minimálně s dvouhodinovým setem. Poprvý na Let It Rollu v pátek 3. srpna v rámci Forbidden Society  Recordings Label Night. Kromě toho budeme na Therapy Sessions CZ v Českých Budějovicích a v listopadu na Let It Roll SK. Více eventů bude určitě přibývat. 

Purge EP je poměrně čerstvou záležitostí, přesto se musím zeptat.. Chystáte se ve společné produkci dále pokračovat?

Určitě ano, už máme skoro hotovej další release, takže no stress!

Jak už napsali kolegové z Redbullu, tvrdší a temnější drum & bass v Česku neuslyšíš. Podobně jako Michael Eugene Porter přispěl svým modelem pěti konkurenčních sil v oblasti strategického řízení podniku, 3RDKND spojením sil tří velikánů přispívá svou existencí do vínku všem, kdož svou vnitřní rozervanost léčí drum and bassem s hardcorovou příchutí.

Jindrovi děkuji za čas a trpělivost, jenž mi ochotně věnoval a zároveň přeji hodně úspěchů nejen s Purge EP, ale i s budoucími releasy, neboť hardů není nikdy dost!

 

A pro ty z vás, kteří to dočetli až sem, máme překvapení! Krátce po své premiéře na letním Let It Rollu se 3RDKND v celé své kráse představí na Hoofbeats mejdanu v Sku! Bližší info budeme postupně přidávat, tak to všechno sleduj, ať ti nic neunikne! Zatím si, přátelé, plnými doušky užívejte festivalovou sezónu plnou horkých dnů, piva a dobré muziky!

Autor: Pavla K.