Montyho Jacka, myš z populárního dětského animovaného pořadu Rychlá Rota z přelomu osmdesátých a devadesátých let hypnotizoval sýr, Montyho, talentovaného producenta z Toulouse, zase podmanivé a temné basové linky, linky temnější než srdce mnoha vyvrhelů společnosti.

Hypnotizuje mě každý tvůj krok – zpívá podmanivý vokál v úvodní skladbě nového EP tohoto francouzského producenta. Není se mnoho co divit, protože track no. 1 i tohle nové EP, jež mělo tu čest vyjít na labelu 1985, tedy labelu, který nepatří nikomu jinému než dalšímu zkušenému iluzionistovi v oboru, Alixi Perezovi, se jmenuje Hypnotize. Rovněž Grafika, která EP doprovází, má lehčí halucinogenní účinky, přesvědčte se pohledem na úvodní fotku článku.

EP Hypnotize se nese v tradici dřívějších počinů Montgomeryho Brimleyho, tedy v tradici těžko překonatelné kvality. Deep drum and bass nikdy nezněl lépe a tak sofistikovaně. Monty nějakou záhadou dokázal do pouhých čtyř tracků, které EP obsahuje, vtisknout nejen nezaměnitelný francouzský šarm a nenucenost, ale i tušení určitého napětí, které vás nenechá chvíli spočinout. Zastřené vokály a eratické basslines přebírají funkci hypnotizéra a uvrhují vás v místa, kde ztrácíte veškerou kontrolu. Nejen nad svými tělesnými způsobilostmi, ale i nad obsahem svých myšlenek.

Samotnou recenzi jednotlivých tracků započněme tradičně a chronologicky eponymním a v úvodu již zmíněným trackem Hypnotize. Stylem i pojmenováním skvěle ilustruje náladu i kompoziční zařazení celého EP. Na úplném začátku tracku bicí působí tak trochu jako odtikávající hodiny v ordinaci vaší osobní psycholožky, jejíž hlas k vám nejdřív přichází tlumeně a jaksi neúplně, abyste se minutu a šest vteřin do tracku propadli do víru vlastního nevědomí. Od té chvíle si s vámi track dělá, co se mu jen zachce. Ztratili jste kontrolu. Boom!

 

Random Conduct, track no. 2, následuje ve stopách songu předešlého s mnohem, mnohem větší vervou. Zmateně se točíte  v údolí svých nikdy nevyřčených slov, nikdy nezrealizovaných nápadů a nikdy nevyjádřených pocitů. Rychlost, se kterou se track řítí kupředu, je až zdrcující. Představte si poruchu ADHD v hudebním hávu. Nemůžete se soustředit, nemůžete nic, pouze se nechat unášet zvuky jako koroptvička sněhovou vánicí.

 

No. 3, Sleepless, konečně přináší tolik vytoužené vysvobození. Vokály, jež teď zní dosti zastřeně a jaksi zjednodušeně, k vám přichází jako k dítěti stále uvnitř lůna své matky. Celkový feeling tracku je klidnější, i když se pod povrchem stále skrývá jakési netrpělivé pnutí. Evokuje možná jakýsi klid před bouří, poslední momenty míru a pokoje, než vás život vyvrhne z dělohy ven a vy do sebe vpravíte svůj první doušek vzduchu. V tento moment jste skutečně doopravdy a poprvé naživu.

 

Magma, čtvrtý a závěrečný track, je už jen vskutku skvěle zkompovanou metaforou pro život a jeho ups and downs. Magma je termín označující směs roztavených hornin a plynů, která se nachází pod povrchem Země a dalších terestrických těles. (Děkujeme wikipedii za definici).

Stejně jako tento přírodní úkaz, se i život žene stale dopředu, požírajíc všechno a všechny ve své cestě, zatímco my se nezmůžeme na nic jiného než zírat zhypnotizováni do jeho pekelných, ale přece tak laskavých a lákavých plamenů.

 

Monty si v pátek třináctého odbude v pražském Crossu svou premiéru. Není pochyb, že se bude jednat o set hustší než krev a ponurejší než půda zničená výbuchem sopky, takže neváhejte a dovolte si prožít menší existenční krizi vyvolanou Montyho mistrovskými tóny. Protože na konci vyjdete očištění a vice svobodní. Give it a try!

Event!