Šógunové představovali ve feudálním Japonsku výkonnou a státní moc. Byli to udatní bojovníci proti barbarům a svou téměř neomezenou moc si udržovali všemožnými prostředky, především skrz svůj um v umění bojových sportů a armádním velitelství.

Oproti tomu Shogun Audio, label z anglického Brightonu, má, kromě svého názvu, s těmito dávnými vojenskými vládci společného pramálo. Možná jen stejně jako kdysi dávno šóguni i tento label, který spatřil světlo světa v roce 2004, udatně bojuje proti barbarům, jenže tentokrát proti těm hudebním. Neomezenou mocí na poli světového hudebního spektra určitě nevládne, ovšem svým vysokým standardem a kvalitou produkce producentů jemu upsaných zcela jistě pomáhá k nastolení v muzikálním vesmíru tolik potřebné harmonie.

Jak již bylo napsáno o trochu výše, Shogun Audio svůj počátek datuje k roku 2004. Zakladateli mu byli BBC Radio 1 D&B M1X Show nedávno opustivší producent a dj Friction s kolegou K-Teem. Jejich selekce pokrývá téměř celé spektrum drum & bassových subžánrů, ovšem v tomto článku se zaměříme především na tu melodičtější, liquidovější tvář.

Jelikož tvorbu britského dua SpectraSoul, kteří svou duši audio šogúnům zaprodali v roce 2010, jsme již pokryli v našem prosincovém reportu z pražského Cross Clubu, zde ji s prominutím vynecháme. Pozornost budeme věnovat především projektům Technimatic, GLXY a Pola & Bryson.

Technimatic

Technimatic tvoří pánové Andy Powell a Pete Rogers. Společně produkují od roku 2008, tenkrát ještě jako Technicolour a Komatic. Bystří z vás si jistě povšimnou, že jejich nynější přízvisko je pouze jen fúze jejich původních přezdívek.

V roce 2012 vydali na sesterském labelu Shogun AudioSGN:LTD EP Interstection. EP obsahuje čtyři tracky, z nichž nabízíme k ochutnávce track no.3 s názvem Frozen Leaves. Jedná se o melancholickou, v zimním slunci se třpytící a sněhem posypanou krásku s basovou linkou, která zalezá až do morku kostí podobně jako lhostejný lednový mráz.

 

V historii Shogun Audio se tohle EP skví jako jeden z jejich nejúspěšnějších releasů a není se vskutku čemu divit.

V roce 2014 Andy a Pete vydali své debutové album Desire Paths, protentokrát již jako plnohodnotní členové Shogun Audio.

Desire Paths nabízí 14 krásných písniček. Začněme pořadovým číslem dvě a trackem Beneath The Skies. Vokály patřící neznámé zpěvačce dodávají tracku lehce old school feeling, tempo je just about right. Zatímco dříve uvedený track Frozen Leaves připomínal svou hudební aranžérií sníh, mráz a zimní čas, Beneath The Skies evokuje spíše první jarní výlet do přírody pod načechranými bílými obláčky.

 

Dále tu máme Innermost, vlastně skoro až deepovou záležitost. Song zní jako přechod mezi nejtemnější částí noci k rozbřesku, tedy jako ten čas, kdy většina z nás opouští klub, aby se navrátila do svých domovů (nebo pravděpodobněji někam na afterparty, známe se). Track je to zároveň ospalý a bedlivý a obklopuje vás jako závoj z hvězd s prvními záblesky vycházejícího slunce. Enjoy!

 

Like a Memory je poslední track z alba Desire Paths, který si tu uvedeme. Je to jeden z těch tracků, který na určité osoby (ehm, autora článku) působí až osudově, jako by jej už slyšeli kdysi předtím, jen si zaboha nemohou vybavit kdy, jako by se možná pojil s velmi významnou událostí v jejich životě, jen ji ještě neprožili. Holt muzikální deja vu s prvky budoucnosti.

Ke shlédnutí doporučujeme i ke skladbě natočený videoklip. Hlavně pro symetričnost v přírodě hledající milovníky geometrických vzorců.

 

V roce 2016 se na svět podívalo album následující. Better Perspective, jak se kompilace těchto třinácti tracků nazývá, jen potvrdila pozici, kterou si pánové z Technimatic stačili vydobýt svými počiny předešlými. Název, který se odvolává k lepším, optimističtějším perspektivám a zítřkům dává tušit celkový feel alba, který je veskrze pozitivní, ovšem s lehce melancholickým nádechem. K tomu, abyste byli šťastní nebo aspoň trochu spokojení, totiž občas stačí jen trocha kladné instrospekce, sluchátka na uších a čerstvý vzduch a tohle album to jen velmi adekvátně popisuje.

Jako u alba předešlého si i u Better Perspective uvedeme orientačně několik náhodných tracků.

Problems s hostujícími vokály nazpívanými britskou zpěvačkou Rachel Moulden alias Maiday sice svým názvem i lyrics poukazuje spíš na určité vztahové troubles, avšak vy těm svým můžete s pomocí této energetické písničky na chvíli utéct, alespoň tak že se seberete a za poslechu tracku in question uděláte něco pro sebe a své tělo a půjdete si třeba zaběhat. Track se totiž k této někdy až démonizované činnosti docela dost hodí.

 

Pokračujeme dalším diamantem s ženskými vokály – trackem Out of Reach a hlasem propůjčeným vokalistkou Lucy Kitchen. Stejně jako lyrics songu předešlého, ani Out of Reach není, co se týče textu, zrovna písní nejveselejší, ale nechť vám třeba poslouží jako určitá forma katarze, jelikož to, co pro vás text a celková hudební kompozice znamená a co ve vás evokuje, záleží čistě a jen na vás.

 

Track s pořadovým číslem dvě nese stejný název jako celé album, tedy Better Perspective. Hlas mu protentokrát propůjčil muž, vokalista Jinadu. Track se skví opravdu hlubokou basou, trochu připomínající temné prvotní basso continuo, perfektně podkreslující jeho výšky a společně tvořící ničím neporušenou a melodickou jednotu. Inu, jak se zpívá v písní samotné, only love remains.

 

Za zmínku z hudební knihovničky Technimatic stojí rovněž tyto další tituly:

 

 

GLXY

Od Technimatic se přesuneme ke GLXY. Toto duo se skládá z Toma a Jonathana. Tihle dva se potkali při studiích na univerzitě v Leicesteru. Jejich společná historie není nikterak stará, své první počiny vydali pod Soulvent Records, Liquid Tones nebo Hospital Records teprve v roce 2015. O rok později je UKF zařadilo mezi své “Ones To Watch”. Stejný rok se rovněž upsali i Shogun Audio. Své funkční období u tohoto labelu započali singlem “Yes Jah“, kolaborací s deepovou dvojkou QZB na druhé edici Point of Origin kompilace, která má za účel seznamovat pohany s tou nejkvalitnější produkcí v současném dnb vesmíru.

 

Atmosférický track Want U vyšel v roce 2015 pod Liquid Tones. Je to vlastně taková menší dnb ukolébavka s uklidňujícími, snovými vokály, plynulým tempem a klavírním podkladem. Zhodnoťte sami.

 

Expressions, Impressions je nejen název písně s hostujícími vokály Pety Oneir, ale rovněž i čtyřtrackové EP, které vyšlo pod Spearhead Recordings v roce 2016. Samotný track Expressions, Impressions je dechberoucí, stejně snová záležitost jako track předešlý. Vhodný k poslechu pod nočním nebem, s dohasínajícím táborákem a padajícími hvězdami nad vámi.

 

Shogun Audio family přivítala GLXY mezi své ovečky s releasem v podobě tracku Lucid. Nese stejný trademark sound jako jejich předchozí věci, je plný atmosféry, pohladí na duši, je skoro jakoby utkaný z melodií zaslechnutých někde ve snu, přitom si zanechává stabilní rytmus i energii.

 

Nezbývá než doufat, že se Shogun Audio dočká od těchto dvou talentovaných dnb mágů ještě mnoha dalších a kvalitních releasů.

Pola & Bryson

Poslední na pořadníku tohoto článku je překvapivě, nepřekvapivě, další duo. Civilními jmény Jack a Harry, společně tihle dva dnb produkují pod pseudonymem Pola & Bryson od roku 2012. Oba dva pánové jsou klasicky vycvičení, mezi sebou ovládají hru na trumpetu, piano i bicí.

První počiny tohoto dua spatřily světlo světa v roce 2015, tedy ve stejný rok, kdy rovněž založili svůj vlastní label Soulvent Records.

Debutové album This Time Last Year vyšlo o rok později, v roce 2016. Kromě plnohodnotného alba se mohou chlubit i několika EP (Things I Do, Unsaid nebo Find Your Way). V roce minulém se taktéž exkluzivně upali labelu Shogun Audio.

Několik líbivých střípků z jejich čile se rozšiřující Pandořiny skříňky.

Spolupráce s Logistics na tracku FWD. Velmi povedená, rozvíjená, skoro až dancefloorová záležitost.

 

Minulý rok se rovněž podíleli na remixovém albu pro absolutní father figure na poli elektronické hudby, Mobyho. Svůj specifický touch a trochu vlastní duše vložili do songu Porcelain, tedy do songu, který se v současnosti již může honosit kultovním statusem. Enjoy below!

 

Find Your Way s vokály Charlotte Haining, kterou si můžete pamatovat z tracku Brighter Days od Hybrid Minds. Klidem a pohodou překypující milostná aféra zvuku a slova.

 

Za poslechnutí též stojí:

 

 

Tímto úspěšně ukončujeme druhou část jedné z našich nových sérií. Na další díl se můžete těšit co nevidět!

Autor: Eliška S.