Všední život má spoustu monotónních, hluchých, někdy až znechucujících míst. Ranní vstávání, nazouvání ponožek, dobíhání tramvaje. Všechny tyhle úkony většina z nás dělá víceméně automaticky. Vlastně nežijeme, jen existujeme. Autopilot mode on. Pondělí střídá úterý a tak stále dokola. Jednou za čas si odskočíme vybýt frustraci na drumy a v kombinaci s alkoholem, drogami a rejvy tím dokončíme kolotoč života v padesáti odstínech šedi. A cyklus začíná nanovo.

Zní to depresivně? Možná jo. Třeba není. Stačí trocha introspekce, schopnost vnímat nepodstatné, ale o to silnější detaily života a pár zvukových vln a svět se změní v pouť o mnoha příchutích a barvách. Projít se parkem ve středu odpoledne se sluchátky v uších a jen sledovat lidi kolem nebo jen vstřebávat uklidňující aspekt té zeleně kolem má nezaměnitelnou atmosféru, stejně jako sedět na obrubníku a hrát nějakou hloupou hru na telefonu zatímco čekáte na autobus domů a pomalu se stmívá. Jde asi jen o přístup.

My v Hoofbeats jsme se rozhodli, že budeme svět dělat lepším, barevnějším i vzdělanějším a to tak, že vám budeme pravidelně servírovat trochu té introspekce v naší nové sérii o liquid funku, jejímž cílem není jen seznámit vás s těmi největšími figurkami na šachovém liquid poli, zejména se budeme snažit zaměřit naši neutuchající pozornost na jména sice relativně neznámá, ale o to zvukově zajímavější.

(Psst, milovníci neuro říkanek a plechových básniček nemusí zoufat, podobnou sérii určitě rozjedeme i v ostatních dnb subžánrech).

Prvně ale basics!

Kam že to na liquid? Z labelů nelze nezmínit Liquicity a Hospital Records!

Galaxie snů – Liquicity – holandský label, YouTube kanál a nově i festival. YouTube a tamější dnb scénu krášlí od roku 2008. Mark van der Schoot, známější spíše pod uměleckým jménem Maduk se přidal v roce 2011 a společně se zakladatelem Marisem Goudzwaardem labelu šéfují ever since.

Jako úvod do náboženství jménem liquid poslouží Liquicity vskutku víc než dostatečně. Netsky, High Contrast, Feint či Hybrid Minds. A stovky a stovky dalších top jmen v oboru. Atmosféricky je jejich selekce plná energie a pozitivních vibes. Za obyčejných okolností nudné denní úkony jako třeba příprava večeře nebo žehlení košile se může zvrhnout v soukromou domácí party s tím správným hudebním doprovodem. A svět je hned zábavnější. Jen bacha ať si neublížíte nějakým tím spotřebičem.

 

Hospital Records založilo v roce 1996 duo Tony Colman a Chris Goss neboli tehdejší podoba London Elektricity. Zatímco Tony “londýnské elektřině” zůstal věrný doteď, Chris kapelu v roce 2003 opustil.

O catering se Hospital stará projektům jako třeba Camo & Krooked, Logistics, Nu:Tone, Danny Byrd a dalším. Oproti Liquicity jsou věci z Hospital mnohem víc chill, spíše procházka podzimním večerním městem na cestě domů z práce a s tím související melancholie než domácí fun pyžamo party.

 

Hospital má na svědomí i side projekt Med School Music, založený v roce 2006. Na Med school najdete tvorbu třeba Etherwooda, Royalston, Keena nebo Anile. Med School je introvertní, peace & quiet milující ségra Hospital. Prázdniny v Asii, moře, sloni a meditace.

 

Z prominentních labelů dále nelze nezmínit třeba Fokuz Recordings nesoucí stopy Alixe Pereze, SpectraSoul, Macca & Los Contreras, Leznmanna nebo Silence Groove. Potom Shogun Audio se zářezy od Technimatic, Pola & Bryson nebo GLXY.

Na oba tyto labely a projekty jim upsaným se rovněž zaměříme v samostatných článcích, takže rozhodně není třeba proklínat naši zdejší stručnost.

 

Z youtube kanálů, kromě oficiálních labelových, vás čarokrásnými tunes na duši potěší, mezi stovkami dalších, například Liquiddnbftw, Liquiform, Ledge Sounds či LiquidMusick.

Pro dnešek by to bylo prozatím vše. Na mnohem a mnohem víc dalších informací se však můžete těšit co nevidět. Pokračování příště!

Autor: Eliška S.