Audio a Ed Rush. Dvě legendy neurofunku, které spojily své síly, mistrovské schopnosti, zkušenosti a ojedinělý technický skill v projektu Killbox, se daly nedávno slyšet, že chystají společné LP. Slibovaly kompilaci toho nejlepšího z produkce obou otců zakladatelů a jejich první společné album nese poetický název Pleasure Palace. Pánové ze zabijácké krabičky před časem předeslali, že se na albu odrazí jejich umělecká historie a zároveň avizovali ambici umožnit auditoriu vhled obou hudebních demiurgů do dalšího směřování drum and bassu. „Věc vznikla během jednoho b2b setu ve Fabricu a přerostla v projekt. Asi po dvou letech je album tady. Jeho zvuk reflektuje historii nás obou a budoucnost drum and bassu jak ji vidíme my.“, řekl k albu strýček Audio.

Rok a půl od uzavření holportu tu máme album, které vyšlo v pátek 8. června 2018 a naše redakce neváhala ani vteřinu, připoutala se k sedačkám a proletěla se kotoučem vyšperkovaným hned 14 tracky.

Titáni z ostrovů měli doposud za sebou čtyřtrackové Killbox EP, které vyšlo minulý rok. Čtyři singly, vydané v průběhu dalšího období, můžeme nyní najít právě také na albu (Cousin Of Zilch, Clickbait, Neverwhere a Witchmaker). Profesor techstepu pan Eduard Rush k tomu uvedl: „Killbox vzniknul opravdu organicky. Z pravé lásky k hudbě, z přání posunout hranice a nápady jak v oblasti produkce, tak kreativity. Zároveň je v souladu s našimi kořeny.

Nuže, dámy a pánové, přistupme blíže. Titulní track Colony disponuje výrazným atmosferickým intrem, s úderem prvního beatu chápeme zač je toho loket. Start kosmického modulu? Odlétáme na planetu dnb! Chcete zkušenější piloty? Ať vám pošetilost nezlomí záda…Cítíte ty mohutné vibrace? To je jen rozrážení asteroidů o štít sonického plavidla. Keep your head up, teprve začínáme.

 

Pomalejším tempem Cousin of Zilch, za doprovodu burácivého víření bubnů, se sofistikovaným riffem, postupujeme dál. Tady už se přistálo na nové planetě a první stopy obou astronautů jsou pomalu otiskovány do jejího povrchu. Až překvapivě pohodově tu zní Kashmere Uzi – zdá se, že si tu pánové rozbalili slunečník a srkají longdrinky. A nebude to naposledy.

 

Nebyl by to Ed Rush, aby si na svůj další počin nepřizval svého dvorního MC, jeho eminenci RymeTime. Jeho hlas výstižně podtrhuje téměř klasický techstepový podklad tracku Clickbait, který je ve stopě mimořádně výrazný a patří mezi to nejlepší, co na albu najdeme. Že vám to připomíná staré dobré časy Virus Recordings? Pak jste na dobré cestě si intergalaktický výlet pořádně užít.

 

Podobně pak potěší Gold Foot – skvost s vytříbenou kompozicí, perfekcionismus ve své krystalické podobě, energetický nápoj každého zasvěceného ravera. Některé tracky však v celkovém konceptu působí příliš ukvapeně (třeba Nitty Gritty se svým noisovým soundem), nebo vybočují stylem, který neurazí, ale ani nepřekvapí (breakbeatová záležitost Soul Eject). Pánové se však v některých případech nebáli experimentovat s odlišným tempem a non-neuro pojetím a třeba takový Delete Profile může aspirovat na to stát se pohodovým letním válem.

 

Pomalu se blížíme k závěru výletu na odvrácenou stranu galaxie RAM Records. Okřídlené „to nejlepší na konec“ zde platí dvojnásob. Poslední track alba s názvem Troll Eater neříká nic jiného, že tohle jsou pořád oni a stále jsou ve skvělé formě – tresť britského zvuku, nesmazatelná stopa a fundament tvůrců jsou pořád živé. Nepřekvapivě.

 

Jak se vám líbí? My dáváme 9 bodů z 10! Album k zakoupení do domácí audiotéky zde.

Luke B.