Mít partu je super. Být v partě je super. Člověk ví, že má kolem sebe své lidi, kteří mu rozumí, tráví spolu čas, vymýšlí  hlouposti, navzájem si pomůžou, když potřebují, sdílí společně radosti, smutky a všechny další situace, které jim život připraví. V partě se cítíme víc neohrožení, protože „je nás víc, nebojíme se vlka nic!“ a taky víme, že prostě někam patříme.

Jak taková parta vznikne? Možností je mnoho. Škola – spolužáci, práce – kolegové, sport – spoluhráči… většinu věcí, které děláme, neděláme sami. Většinu míst, která navštěvujeme, navštěvují i další lidé. A čím víc času s nimi trávíme, tím víc se poznáváme, bavíme, svěřujeme, až tohle bytí vedle sebe přeroste v kamarádství. A hle, parta je na světě!

Seskupení může být jakkoliv velké – od pár kamarádů až po tucet lidí. A taková skupina se může buď jen tak poflakovat světem nebo si říct, že něco společně vymyslí. Ale ne hlouposti, které jsem zmiňovala na začátku. Něco, co má smysl, co bude bavit je a taky další party lidí kolem. Co nejenže vymyslí, ale i uskuteční a bude to mít úspěch. O čem že mluvím?

Konkrétně na mysli mám čtyři dlouholeté přátele, které spojilo místo, nápad, zkušenosti a cíl.

Místo – Rakousko, odkud všichni pochází, nápad – založit skupinu djs hrajících drum and bass, zkušenosti – každý z nich už měl nějaké to hraní za sebou (dva z nich dokonce hrávali v kapele na kytaru) a cíl – být dobří v tom, co dělají a tím bavit.

Jestli plánovali dostat se na přední příčky drumové scény, těžko říci… slýchá se, že skupinu založili jen tak pro zábavu. Ať tak či onak, povedlo se jim to!

Dominik Rank, Ludwig List, Lukas Roher, Nikolas Bruckner. V roce 2007 se tato čtyři jména spolčila a vzniklo tak kvarteto nesoucí příznačný název Fourward. A teď už je jasné, o kom je tady celou dobu řeč!

O tom, že jim hraní šlo od začátku, dobře svědčí i fakt, že se hned v roce 2008 dočkali prvního digitálního releasu a o rok později přišel ten největší zlomový okamžik – spolupráce s vydavatelstvími Nasca Records, DSCI4 nebo Virus Recordings.

Teprve rok 2013 jim přinesl pořádnou slávu, neboť zremixovali track Alone od The Upbeats a vydali EP Aftermath. Tohle album si oblíbil samotný Friction, tehdy ještě moderátor BBC Radio 1 a dal jim nabídku, která se jen tak neodmítá – hraní pod taktovkou jeho proslulého labelu Shogun Audio.

A tak pod tímto labelem vyšlo v roce 2015 EP Elektrik, na kterém se nachází stejnojmenný singl a v roce 2016 bylo vydáno LP Expansion, obsahující celkem 11 tracků.

Že čtveřice neusnula na vavřínech dokazuje jejich aktuálně poslední EP Torn Place, vydané na podzim 2018 na Eatbrainu a tvořeno celkem čtyřmi tracky. Jedním z nich je track Elbow, na kterém se podílel bulharský dj Dayan Kutsarov aka L33, taktéž náležející k partičce požírající mozky.

Nutno říci, že formace těchto djs a producentů nemá ráda škatulkovaní. Jejich hudba je opravdu pestrá a můžeme v ní slyšet prvky tech-stepu, neurofunku či jump-upu. Mimo jiné se inspirují i hip-hopem nebo třeba metalem.

Je vcelku těžké zastihnout všechny čtyři pohromadě. Kluci se nechali slyšet, že pouze Lucas a Ludwig se hraní věnují na plný úvazek. Ve studiu se ale dokážou sejít všichni a i přes neshody a odlišné názory, což je ve větších skupinách lidí normální, se jim daří vytvářet mistrovské kousky.

A na to úplně nejdůležitější bych málem zapomněla! 16.2. Fourward vystoupí v Sku a nebudou doprovázet nikoho jiného než zde výše zmíněného mága, který jim pár let zpět dal šanci ukázat, co umí – britského dje a producenta Frictiona! Kdo ho nezná a chtěl by se o něm dozvědět více, může si o něm přečíst nedávno vydané povídání.

A teď už je to na tobě. Vezmeš i ty svou partu a dorazíš roztančit olomoucký parket?

Event!

Autor: Bára I.