Drum and bassový svět obletěla před několika týdny zpráva, že pan Friction, zakladatel a hlava labelu Shogun Audio, do jehož crew patří mistři produkce i mixu Alix Perez, Fourward, Icicle nebo duo Spectrasoul, opouští věhlasné královské rádio BBC.

Že nevíte, o co a koho jde? Dovolte tedy malé entrée.

Jak známo, Anglie je zemí, která dala naší oblíbené bassové taškařici vzniknout. Zdá se, že britská společnost si velice dobře všímá skutečnosti, že pro mnohé nejde jen o pouhou náklonnost k rychle se opakujícím rytmickým smyčkám, ale máme tu co do činění s originálním životním stylem, který dalece přesahuje hranice ostrova. Nepochybně jde už nějakou dobu o neodmyslitelnou součást britské kulturní scény, na kterou, jak se ukazuje, je země náležitě hrdá a respektuje ji jako něco, co si rozhodně nezaslouží dlít v podzemí.  Jasným znamením bylo loňské ocenění nestora žánru a – bez urážky, pane! – historické postavy Goldieho samotnou britskou královnou Alžbětou. Zlatozubý pionýr tehdy přijal prestižní medaili Impéria za zásluhy v oblasti hudební, filmové a charitní činnosti a právem se tak dostal mezi umělecké titány, jakými jsou Paul McCartney nebo Elton John.

V tomto kontextu pak není ničím zvláštním, že veřejnoprávní stanice BBC v poměrně širokém měřítku na svých vlnách drum and bass podporuje. Náš miláček tu má hned dvě výrazná pole, odkud se může kutálet dál do světa: BBC Radio 1 a její dvojče BBC 1Xtra, v jejichž studiích jsme právě Frictiona mohli pravidelně online potkávat. Posledních 6 let tak s železnou pravidelností uváděl ve svých mixech pečlivý výběr nových tracků, jímž zaručoval jedinečnost každé ze svých shows, na které postupem času čekali nejen fanoušci, ale i samotní producenti. Ti z nás, kteří jsme v nočních hodinách poslouchali jeho sympatický hlas, dobře vědí, s jak nenuceným zájmem v krátkých telefonátech zpovídal mnohé z nich.

Friction se však po letech tvrdé práce, kdy vedle relací stíhal vést úspěšný label a k tomu produkovat pecky své (kterou je třeba jedna z posledních pohodovek s příznačným názvem Mad In The Jungle) či vystupovat v mnoha kolaboracích (nedávné JigsawMy Nu Leng nebo Dark MovesProlixem) rozhodl, že s letošním podzimem pověsí svá ohnivá vystoupení na hřebík.

 

 

 

Tento krok zdůvodnil poměrně logicky a srozumitelně. Po čase stráveném v prostorách londýnského studia dospěl k, jak sám říká, nelehkému rozhodnutí, že bude svou neutuchající energii plně směřovat do míst, která tak mistrovsky a na hranici suicidálního chování udržoval na skvělé úrovni – k šéfování Shogun Audio, k vlastní tvorbě a, jak nezapomíná dodat, k výkonu své otcovské role (což by však, nalejme Edovi čistého vína, mohla nejlépe potvrdit pouze jeho žena). Sluší se však říct, že moudrý je ten, kdo dává přednost kvalitě před kvantitou, což Friction svým krokem dobře ukazuje.

Napadá-li vás otázka, co bude dál, kladete si ji velice správně. Rozpusťte však svou případnou úzkost. Do kotle dobře rozjeté lokomotivy bude brzy přikládat jiná výrazná postava světového DNB, kterou není nikdo jiný, než zástupce RAM Records, kanadský DJ, producent a filmový tvůrce Rene La Vice.

Těšíte se? My rozhodně ano.