V našich myslích ještě pomalu doznívají Dimensionovy líbezné zvuky a vzpomínky na dupající Sko, ale my neleníme a chystáme pro vás další dancefloorovou lahůdku v podobě jednoho z nejžádanějších projektů současnosti – Delta Heavy! Pro ty z vás, kteří náhodou Deltu neznají, přinášíme náhled do jejich historie a tvorby. Tak směle do toho!

Projekt Delta Heavy založili Simon James a Ben Hall, kteří se potkali na univerzitě v Nottinghamu. Zatímco Simon měl zkušenosti s hudebními nástroji, Ben vynikal smyslem pro djing a nápady ohledně produkce, což se v budoucnu ukázalo jako perfektní kombinace. Po promoci se oba přestěhovali do Londýna, aby se mohli naplno věnovat své vášni – skládání hudby. V roce 2009 vyšel jejich první single Galaxy a to na věhlasném labelu Viper Recordings. O rok později následoval track Abort, díky kterému si jich začaly všímat velká jména dnb světa. A právě jméno ze všech největší, Andy C, je upsal na svůj label RAM Records, díky čemuž se ocitli ve společnosti velikánů jako Chase & Status a Sub Focus.

 

Simon s Benem na sebe ihned upozornili další tvorbou. Tracky Space Time a Take The Stairs jim přinesly ještě větší zájem dnb scény a také nominace na nejlepší nováčky a nejlepší track ve slavných Drum&Bass Arena Awards.

 

Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat – remixy pro Avicii, Example, Nero a Chaste & Status jen potvrdily, že tahle dvojka umí dělat nejen dnb, ale i rovné tracky s pomalejším BPM. A protože tou dobou zažíval velký boom dubstep, rozhodli se, že přispějí svojí troškou do mlýna i tomuto žánru. Tracky Overkill a Hold Me si okamžitě získaly velkou popularitu. Druhý jmenovaný dosáhl během prvního týdne od vydání milionu zhlédnutí na YouTube a dokonce ho hrály rádiové legendy jako Mistajam, či Sara Cox.

 

V roce 2012 vydávají EP s názvem Down The Rabbit Hole, ve kterém dále experimentují s dubstepem a drumstepem, ale našli si čas i na drum and bass. Track Get By se postupem času stal legendárním a animovaný klip sbíral jedno ocenění za druhým.

V této době jsem si jich všiml i já, hlavně protože měli hrát na LiRu, kam jsem se chystal. Tam předvedli ve své době moderní pojetí setu se všemi prvky bass music a v dnb pasáži překvapili brilantní technikou mixu.

 

Přestože během docela krátké doby vydali přes 20 tracků, tak o sobě říkali, že preferují kvalitu nad kvantitou. V rozhovorech zmiňují, že se snaží dělat tracky s prvky filmové hudby, mají rádi atmosférické zvuky, které se dají vyjádřit i vizuálně. Což v překladu znamená, že když Delta Heavy v klubu dropne dubstep, tak začne opadávat omítka ze zdi a slečnám praskají gumičky ve vlasech. Hluboký a hutný basový sound je jejich obchodní značkou!

 

Chápu, že dnes tyto starší tracky nevyvolávají tak velkou odezvu, jako dřív. Chtěl bych tím spíš názorně ukázat, že Simon s Benem jsou vskutku univerzální hudebníci. Jejich hudba hraje v mnoha PC hrách, reklamách a hlavně v rádiích.

V roce 2014 vydávají single Reborn z jejich prvního plnohodnotného alba s názvem Paradise Lost. Celé album ale vyšlo až v roce 2016. Tou dobou jsou již stálicemi světové elektronické hudby, vyprodávají haly pro dvacet tisíc lidí a pravidelně se objevují na všech velkých festivalech, u nás nevyjímaje. Pokles popularity dubstepu jim nedělal žádné vrásky a plynule změnili dramaturgii svých setů na všechny možné odnože dnb. Nebojí se hrát oldschool jungle, stejně jako dunivé neuro. To vše zabalené v technicky precizním provedení. Jeden double drop za druhým a jen málo chvil na vydechnutí.

 

 

 

 

Na závěr nějaké sety z LiRu jako malá ochutnávka toho, co čekat zanedlouho i v našem klubu!

 

 

Hoofbeats peklo vypukne v Sklubu už 19.10. a Delta Heavy nebudou jediný tahák večera. Hned po nich zahrají Telekinesis ze Slovinska a samozřejmě nebude chybět ani domácí support. Vidíme se tam!

Event!

Petr Z.