Pokud patříte mezi posluchače, kteří preferují temnou a hrubozrnnou část spektra drum and bass music, je velká šance, že Kyrist je jméno, které neuniklo vaší pozornosti. Pokud se tak přece stalo, zaměřte svůj hudební radar na tvorbu této britské lady teď.  Nebudete litovat ani vteřinu.

Příběh 26leté Kirsty Clarke se začal psát v období, ve kterém mnozí z nás spíš běhali za balonem někde na plácku za domem, nebo si špitali o prvních nesmělých pusách. Dospívající Kirsty, od dětství vystavena vlivu kamarádů svého bratra, kteří doma na gramofonu roztáčeli černé kotouče s anglickým junglem, se Djskému řemeslu začala učit už ve 12 letech. A to díky své matce, která ji jednoho ostrovního léta prozíravě vyslala na akademii pro začínající umělce. Přístup Ms. Clarke, která svou talentovanou dceru zároveň ovlivňovala vlastní láskou k osmdesátkovému soulu a funku, lze označit za příkladný. Jak se časem ukázalo, rodičovská podpora přinesla úrodu bohatou a velice výživnou: Kyrist si ve svých 16 letech pořizuje první mixy a zkouší míchat trance, house, grime nebo garage. A samozřejmě jungle a dnb. Ten se pro ni postupně stává něčím, co ji zcela uchvacuje a začíná se mu věnovat naplno. Dalším klíčovým momentem cesty na temnou stranu hudebního universa je její návštěva londýnského klubu Area na labelové noci Renegade Hardware, kde na první pohled křehká dívenka pociťuje neodbytnou touhu stát za mixem před publikem jednou sama.

Jedním z prvních výrazných úspěchů byl release pecky The Drifted na labelu Addictive Behaviour. Jednoduchý, ale pečlivě propracovaný roller se dočkává i vlastního vydání na vinylovém kotouči.

 

Rok 2017 je pro mladou anglickou dámu přelomovým – v lednu jí vychází na labelu Dispatch EP s příznačným názvem Venomous. Překlad slova je ilustrativní pro celkové vyznění nosiče – sound je to totiž jedovatý, vzteklý a zlomyslný. Nakolik je jeho volba adekvátní, zkuste při poslechu úvodního stejnojmenného tracku posoudit sami.

 

Na albu Venomous si Kyrist při tvorbě odlehčenější poslechovky Find a Meaning odvážně střihla spolupráci se známým vokalistou, známým jako Steo. Pokud tušíte, že jde o dvorního pěvce liquidového mága Lenzmana či matadora Zero T, máte body za přehled.  Zařazení tracku na letošní kompilaci Drum and Bass Arena potvrdilo mimořádnou producentskou úroveň Kyrist a naše redakce si dovoluje s čistým svědomím doporučit celé EP mezi povinnou četbu základní literatury v knihovně současného UK dark bassu.

 

V listopadu letošního roku pak Kyrist vychází další EP s názvem Antidote. Na čtyř trackovém kotouči najdeme vybroušené kousky, jako je ultra tech pecka Dominion či záležitost s názvem Geometry. Tento vál ostrý jako přesně narýsované geometrické obrazce se opět dostává do hledáčku Drum and Bass Arena a Kyrist si připisuje další spektakulární zářez na pažbu své producentské pušky.

 

Jestli Kyrist něco charakterizuje, pak je to zápal pro věc : jedna z mála ženských Djek vůbec neváhá přizpůsobit své další směřování tomu, co bytostně miluje a přesouvá se do Bristolu. Centrum britského drum and bassu (kam se začínající producenti často stěhují právě kvůli možnosti skočit na scénu rovnýma nohama) bují varem mocným jako jádro žhavého vulkánu a Kyrist tomuto klokotání neúnavně přispívá. Od února se stává manažerkou svého domovského labelu Dispatch, na kterém vydávají britskými plískanicemi ostřílení mistři jako DLR, Skeptical či Need For Mirrors. Její styl, ovlivněný například minimalismem produkce Breaka, je tvořen soustředěnou a pozornou prací ve studiu. Kyrist preferuje při tvorbě klid, zároveň navštěvuje kluby, aby se inspirovala. Sama se však považuje především za Djku. Že je na mixu po čertech dobrá, dokazuje její hostování na Outlook Festivalu, letošní účast na tuzemské veselici Let It Roll a bohaté vystupování v klubech po celé Evropě.

 

V sobotu 9. prosince 2017 buďte připraveni na další porci pořádného temna, hutného jako full english breakfast. Set britské Kyrist si budete moci vychutnat v rámci exkluzivní noci Ladies’ Edition, kde pod hlavičkou Hoofbeats vystoupí vedle Koven. nebo české stálice Elwiry.

Event!