Ed Rush. Optical. Olomouc. Sklub. Oh, ano. Slyšeli jste správně. Legendy na poli dnb svou přítomností a především svým setem poctí překrásné město olomoucké. Ben Settle a Matt Quinn alias Ed Rush a Optical respektive produkují své čarovné melodie již od roku 1997. Společně také založili vlivný label Virus Recordings, pod nímž vydal tři ze svých pěti alb třeba Audio a který je domovinou pro další jména typu InsideInfo, Optiv nebo Ryme Tyme, na kterého se rovněž můžete osmadvacátého v Sku těšit. Jejich první deska Wormhole, která vyšla v listopadu roku 1998 je naprosto klíčovým počinem dnb scény, mnohými fans i kritiky je dokonce považováno za nejlepší dnb album vůbec.

Generalizace tohoto typu jsou však zrádné a hlavně subjektivní, třeba nějaký dnb nevzdělanec zvyklý na epicky vystavěné dropy a masu zvuku, co zní drsně a “cool” možná jen stěží ocení relativně minimalistický design typický pro všech šestnáct tracků na Wormhole a deska mu nedejbože přijde nudná. Každopádně přínos Wormhole rozhodně není v tom, zdali ji někdo považuje za to nej dnb album vůbec, je především v tom, že je to první album, kde se poprvé dá zaslechnout to, čemu dneska souhrně říkáme neurofunk.  Jak jste si již mnozí mohli přečíst z naší příručky současným dnb, neurofunk si mnoho své estetiky pobral z techstepu, se kterým si právě Ed Rush i Optical natolik vyhráli, že v podstatě vytvořili nový subžánr.

 

Od Wormhole uteklo mnoho vody, ale Ben ani Matt rozhodně nelenili a stihli za tu dobu vydat dalších pět desek, konkrétně The Creeps (2000), The Original Doctor Shade (2003), Chameleon (2006), Travel The Galaxy (2009) a nejnovější No Cure z roku 2015. Ed Rush je v současnosti i polovina projektu Killbox, jehož druhou polovičkou není nikdo jiný než sám Audio. Pro více informací zcheckujte jeden z našich článků Legendy spojily své síly, Killbox přichází!

Ed Rush ani Optical nejsou v česku poprvé, již několikrát byli k zahlédnutí třeba na LIRu a Ed Rush se minulý rok představil i na Hoofbeats Open Air. Že jejich premiéra v Olomouci bude stejná nálož, o tom vůbec nemusíte pochybovat!

 

Jak již bylo zmíněno, společně s Edem i Opticalem se můžete těšit na Mc Ryme Tyme, k vidění bude i zbytek HB crew s výjimkou Qo, který má jiný business za hranicemi.

Jaro je definitivně tady a povelikonoční pomlázka bude přísná. 28. dubna v Sku dámy a pánové!

FB Event

Předprodej

A jen tak pro zajímavost na konec, pseudonym Bena aka Ed Rushe je slovní hříčka na obrat “head rush”, což v rave undergroundu znamenalo něco jako totální výmaz způsobený lehkým přebráním extáze. Fun!