Hudba pro mnoho z nás znamená únik od reality, od světa plného povinností a nepříjemností do takového, který můžeme ovládat silou myšlenky, zformovat do podoby podle našeho přání. Napadlo vás ovšem někdy jak váš konkrétní hudební vkus může být ovlivněn nikoli tím, kým jste jako lidé, ale tím, s kým jste si zvolili či nezvolili se asociovat? Že váš hudební vkus odráží i to, co vaše máma poslouchala, když jste vedle ní stavěli nové nákupní centrum z lega, to, co se linulo z telefonů vašich gangsta friends na cestě domů ze školy nebo dokonce to, co je typické pro zemi, ve které jste se narodili? Jop, je tomu tak. Stejně jako vaše osobnost i váš vkus je pouze sbírkou vlivů, které jste nasbírali během života. Vemte si třeba dnb, které má v Česku velmi silnou pozici, v podstatě už se ani nedá říct, že by se jednalo o underground. Stejná situace se opakuje u našich bratia na Slovensku, v UK, v Nizozemí a třeba i na Novém Zélandu. Všechny tyto země mají pevnou a stále se rozšiřující dnb scénu, ale proč tomu tak není třeba v Maroku, na Sibiři nebo v Austrálii? Jasně, zaryté fanoušky zlámaných beatů najdeme všude, i v Turkmenistánu, ale v porovnání s námi zmíněnými zeměmi se bude jednat o vcelku zanedbatelné procento.

Proč je tomu tak a ne onak, proč jsou některé země náchylnější k poslechu takových hudebních stylů a ne jiných samozřejmě není obsahem tohoto článku, i když je zajímavé se nad tím zamyslet. Zmiňujeme to především proto, že dva producenti, které chceme dnes představit, pocházejí právě z těch zemí, kde je dnb spíše komoditou vzácnější, kratochvílí pro zasvěcené. Těmito producenty jsou Ukrajinec Limewax a Portugalec Fragz.

Limewax: zakázané ukrajinské rejvy

Krymskou válkou i roky pod nadvládou Sovětského svazu zasažená Ukrajina je rodištěm Maxima Anokhina, známějšího spíše pod pseudonymem Limewax. Není třeba pochybovat, že stejně jako kdysi i tady v Česku, v letech po Pražském jaru do konce let osmdesátých, i na Ukrajině existoval čilý underground v přímé opozici vůči normalizaci a propagandě SSSR. Zákazaná literatura, zákázané filmy i zakázaná hudba si našly svou cestu k očím i uším anti-establishmentově smýšlejícím jedincům. Tudíž i námi tolik milovaný hudební žánr známý jako drum and bass si na Ukrajině jistě našel své oddané fanoušky. I přesto ale Maxim na konci devadesátých let svou rodnou zemi opustil a nový domov nenašel nikde jinde než v Holandsku, tedy v zemi, která nám dala Noisiu, Black Sun Empire nebo Sinister Souls.

První EP Maximovi vyšlo v roce 2005, když mu bylo pouhých sedmnáct. Jmenovalo se Changing Crisis a jen potvrdilo jeho talent i místo na poli plechů a zle znějících dupáren. Zkonzultujte sami s příkladem uvedeným níže.

 

První plnohodnotné album, Scars On The Horizon, vyšlo na labelu Tech Freak Recordings jen o rok později. Jak se dalo očekávat, pokračuje v tradici mozky rozstřelujících lyrických balad z prvního EP.

 

Maxim má na svědomí další dvě LPs, Empfindsamer Stil z roku 2011 a jednoduše a výstižně a stejnojmenně pojmenované album Limewax, které vyšlo v roce 2016. Z obou vám přinášíme k recenzi nějaké ty vybrané kousky.  (⬇)

 

 

Na svém resumé se může pochlubit i spoluprací s dalšími renomovanými umělci v oboru Plechy a Plechárny, s pány říkající si The Panacea a Cooh na tracku Going Bad i nějakými těmi fajnovými remixy.

 

 

Maxim se jistojistě postará o vhodnou, kvalitní i sofistikovanou zábavu pro mladé obecenstvo. Že se rodiče nemusí bát pustit vás k nám na večírek, dokládá i níže doložený playlist složený z Maximových nejlahodnějších symfonií. Enjoy!

Ukrboy!

 

Agent Orange!

 

Satanina!

 

Paranoid Fucker!

 

Fragz: stinná zákoutí slunného Portugalska

Porto je malebné, přímořské město plné historie a slunečních paprsků. Ale jako každé město, má i své temnější stránky. V jeho ulicích se totiž kdesi v osmdesátých letech narodil Joao Fragoso alias Fragz, další ze dvou dnes představovaných umělců v oboru řezničiny.

Joao byl odmalička fascinován tvrdou hudbou, od punku až po metal. A jsou to právě vlivy těchto zlých hudebních žánrů, které definují jeho zlý sound.

I když Joao vydal své věci i na jiných labelech (PRSPCT, Red Light nebo Algorythm), jeho domácí základnou jsou mu Yellow Stripe Recordings.

Právě pod tímto labelem vydal většinu svých EPs i své první LP, Invictus.

 

První EP Reboot vyšlo roku 2011 na labelu T3K. Další s názvem Chaos Reinvented o rok později. Obsahuje spolupráci s bulharským zázrakem Coohem nebo třeba se Zardonicem na tracku Mech Warriors.

 

Na EP They Are Here z roku 2013 lze nalézt další spolupráci s teď již několikrát zmíněným Coohem nebo s Hallucinator, vedle kterých si zahraje na naší party již tuhle sobotu.

 

Album Invictus (2016) se může chlubit úctyhodnou plejádou hostů. Sinister Souls, Katharsys, Gancher & Ruin, Limewax … jestli se toto album dá přežít bez újmy na vaší duševní pohodě, posuďte sami.

 

Rok právě minulý, tedy rok 2017, se pro Fragze zdál být vskutku plodným, jelikož vydal hned tři EP.

EP Trigger Finger z nějž si představíme další spolupráci s Maximem Anokhinem aka Limewaxem a budeme doufat, že nám track alespoň jeden z pánů zahraje.

 

Promises & Lies EP a spolupráci s MC Kryptomedic na stejnojmenném tracku.

 

Not Human EP a track Inhale, na kterém se podílelo talentované jihoafrické producentské duo Counterstrike.

 

Sobota 26. května bude ve znamení Satana a všeho zlého na světě. Budeme si vesele tančit a vykrúcat zatímco se on bude potutelně usmívat u kotlů, které pro nás již teď nahřívá. V nebi stejně vyhrává pouze Šlágr TV, takže proč nepřijít na pořádnou party. Startujeme v 20:00! Buďte tam!

Event!