Kdo je to vlastně MC? Emcee, compére, announcer … pojem pocházející už z 5. století se dnes používá ve spojení s lidmi, kteří mluví k obecenstvu, baví lidi a udržují eventy v pohybu. Termín se už dlouho objevuje v zábavním průmyslu, a to zejména ve spojení s hiphopovou scénou a rapem. Ovšem taky se scénou elektronické taneční hudby, kde MCs odkazují právě k rapovým umělcům, nebo performerům, kteří pracují s hlasem ve vlastní originální tvorbě.

Pojďme se dnes společně s MC Coppou, hlavním hyperem vánoční Hoofbeats party, podívat celé věci trošku na kobylku a zároveň si tohoto pána obřadu představit. A protože nás Coppův hlas mimořádně baví, položili jsme mu pár všetečných otázek o jeho práci, české scéně i o tom, jak se těší na čas vánoční.

MC je zkratka z anglického spojení „Master of Ceremonies“, což můžeme volně přeložit slovy „pán obřadu“. Pokud se podíváme na parties jako na události, kde dochází k prožití nadpozemských zážitků, můžeme je klidně považovat za moderní alternativu starobylých rituálů, mší a duchovních setkání. V tomto kontextu je pak překlad anglické zkratky stále velice na místě, co myslíte?

MC Coppa, vlastním jménem Marvin Hay, se pohybuje na drum and bassové scéně už déle než jednu dekádu. První track, kde se objevil jeho energický hlas, spatřil světlo světa už v roce 2003. Kam Coppa vstoupí, tam je ho plno. Není divu, že byl v letošním roce nominován na DNB Awards v kategorii „Best MC“ (a ač se neumístil, už jen objevit se na seznamu případných nositelů ocenění jedné z nejprestižnějších soutěží světa je úspěch sám o sobě). Desetiletí ve hře pak znamená četné kolaborace se jmény jako Camo & Crooked, Prolix, Mindscape, Maztek, Tantrum Desire, Telekinesis, Teddy Killerz, Mob Tactics, a s releasy na věhlasných labelech jako Playaz, Viper Recordings, Eatbrain, Blackout, Renegade Hardware nebo Technique Recordings.

 

Jak se vlastně Coppa k cestě MCho dostal?Docela náhodou. Vždycky jsem miloval psaní textů k hiphopové a ragga muzice, stejně jako miluju tyto styly samotné. Pak mi vstoupil do života drum and bass a psaní jsem do něj prostě přenesl.  A začal jsem dělat nějaké parties v místě, kde jsem žil.“, říká Marvin.

Coppova ostrá lyrika a ikonický tenor z něj udělaly jednoho z nejvyhledávanějších dnb MCs planety, který se objevuje na největších světových festivalech. Marvina tak jeho talent dostal na pódia více než 34 zemí světa, hostoval i v takových exotických a vzdálených destinacích, jakými jsou Malajsie, Singapur nebo Dubaj. Mimo svět dnb je úspěšný i v jiných žánrech: na jedné z tour doprovázel světovou hiphopovou hvězdu Missy Elliot, kde s ní otevíral její koncert v Kuala Lumpur pro 10 000 lidí.

Jedna věc je jasná jako čerstvě napadlý sníh: Coppův svět není nikde jinde než na stagei. Jaká je podle něj role MCho na party? „Svou roli spatřuji v rozšíření hudby a její energie. MC je facilitátorem energie a vibes v klubu. Pomáhá dostat to celé na další level. Pokud se to dělá dobře, opravdu to mění a posiluje zážitek lidí na party.“

 

Marvin si všechny texty, kterými jsou doprovázeny tracky – bezvýhradně temného vyznění – píše sám. Je přesvědčen o tom, že flow má jít od autora přímo k lidem a jedině tak může energie dobře fungovat. Marvin nám prozradil, co má na MCingu nejraději. „Miluju tu možnost lidi bavit a pomáhat jim zažít dobrej čas. Udělat jejich zážitek na party víc nezapomenutelným. Miluju spojení s lidmi a to, když vidím všechny ty skvělé věci, které může hudba přinášet…soudržnost, jednotu a euforii.

Inspiraci hledá v hudbě obecně, v drum and bassu jej inspirují lidé jako DRS, MC Jakes a SP:MC. “Mám moc rád způsob, jakým budují svůj vlastní styl a pořád si jej přes všechna ta léta konzistentně drží.“, dodává Marvin. Track Friday The 13th, který MC Coppa udělal s maďarskými řezníky, je ukázkou toho, že i on si buduje vlastní cestu, a to docela temnou.

 

Marvina jsme se nezapomněli zeptat, co mu v posledních dnech hraje v playeru. “Mimo moje dvě poslední věci, kterými jsou Skanka, kterou jsme dělali s Bennym L a Bring War, což je kousek, který jsem udělal s duem Shimon & Trimer pod hlavičkou AudioPornu? Řekl bych, že je to Mindscapeova pecka Manbearpig. To je teď pro mě určitě naprostá pecka.

 

 

Protože olomoucký Sklub prošel nedávno rekonstrukcí a Coppa v něm rozhodně nebude poprvé, nemohli jsme se ho nezeptat, jak se mu prostor líbí a co si vlastně myslí o české dnb scéně. “Sko teď vypadá opravdu skvěle! Moc se těším na to, až to tam se všema zase rozjedu! Jezdím do České republiky už dlouho a vidím, jak se celá scéna za ta léta vyvíjí a roste. Pro mě je Česko v tomto ohledu jedním z nejlepších míst na celé planetě. Lidé, vibez, Djs, promotéři, všichni můžou být opravdu pyšní. Já osobně považuji Českou republiku za svůj druhý domov a mám ji opravdu velice rád.”

A jak se Marvin těší na Vánoce? “Moc, moc, moc! Je to nejlepší část roku na to pořádně se urvat v jídle v pití a v oslavách s rodinou a s přáteli! Jingle Bells!”

My z Hoofbeats family se pod slova MC Coppy rádi podepisujeme a těšíme se, až nám večer po sváteční tabuli pomůže společně s Jadem a Current Value rozpumpovat přebytečná kila. Tak, štastné a veselé!

Autor: Lukáš B.

Event!