Jaro je oficiálně tady! Květiny kvetou, stromy pučí, den je delší než noc, zvířata se probouzí ze zimního spánku a ptáci se vrací z teplých krajů. Některé z vás možná zachvátila jarní únava, ale od toho jsme tady my, abychom vás z ní zase probrali.

A proto k vám už letí první jarní vlaštovka v podobě nového releasu a to ne jen tak ledajakého. Náš věhlasný Qo vydal další skvělý track, kde své síly spojil s francouzským projektem o jednom muži – The Clamps!

Spolupráce těchto dvou pekelníků se vskutku povedla a vznikl tak energický, svižný, pětiminutový počin, který nenechá nikoho sedět poklidně v koutě. Ostatně… posuďte sami.

O našem členovi toho víme dost, ale s kým jsme ještě neměli tu čest, je právě Julien Carbou, producent a dj vystupující pod jménem The Clamps.

Julien se na scéně pohybuje již od konce 90. let minulého století, tudíž měl opravdu mnoho času své skills vypilovat. K hudbě ho od malička vedl otec a to spíše k rocku. V pubertě si prošel metalovým obdobím, naučil se hrát na kytaru a byl členem jedné malé kapely. Takový milý klasický příběh typického kluka, že jo?

Až ve chvíli, kdy Julien objevil takzvané „free parties“ pořádající se na jihu Francie (ilegální akce ve stylu elektroniky), poznal a zamiloval se do elektronické hudby a celého dění kolem ní.

Nejvíce ho okouzlilo techno a hard techno a v roce 2005 přišel onen nejdůležitější zlom. Když mu kamarád pustil tvorbu projektu Noisia, Julien okamžitě pochopil, že to je žánr jeho srdci nejbližší a žánr, kterému by se chtěl do budoucna věnovat. A tak se taky stalo.

Ovšem jsou i věci, které my sami nevíme, a zajímají nás, proto jsme Julienovi položili pár otázek, abychom ho o trochu více poznali.

Interview

Ahoj! Právě vyšel tvůj nový track s Qo. Jaká byla spolupráce a jak dlouho jste na celé věci pracovali?

Na tracku jsem začal pracovat na začátku minulého roku. Ale s výsledkem jsem vůbec nebyl spokojený, něco tomu chybělo. A s Petrem (Qo) jsem chtěl udělat collab už hodně dlouho. Myslel jsem si, že by tracku mohl dodat něco ze svého stylu, dotáhnout ho do lepší podoby. O pár týdnů později mi poslal, co s trackem dokázal provést a z výsledku jsem byl opravdu nadšený.

Tak se vlastně zrodila celá tahle spolupráce. Dotáhnout track do finální verze docela trvalo, přece jen oba vedeme hodně zaneprázdněné životy, ale věděl jsem, že to za to stojí, že jsme udělali něco dobrého, takže jsme se nikam nehnali a nechali tomu volný průběh.

S tímhle collabem jsem opravdu spokojený, hlavně proto, že v tracku můžete slyšet dokonalou symbiózu našich individuálních stylů.

Znáte se už z dřívějška nebo jste se seznámili až díky téhle spolupráci?

Petrovu produkci sleduji už hodně dlouho a jsem jeho velkým fanouškem. Poprvé jsme se viděli v roce 2015 na akci Konnect Session 4 v Toulouse u nás ve Francii a pak na akci Hoofbeats u vás v Olomouci. Zůstali jsme v kontaktu a občas si vyměnili pár slov nebo nějaké tracky. Ale určitě jsme se začali bavit víc od té doby, co jsme začali pracovat na našem společném projektu.

Je nějaký další český dj s kterým bys rád spolupracoval?

Určitě Rido, A-Cray nebo Computerartist. Všichni tři mají svůj zvuk, vlastní styl, který obdivuji. A pokud by se Morebeat rozhodl vrátit zpátky k produkci, tak určitě i on. Icarus Project, Goodnight a Butterfly in Hell jsou podle mě naprosté skvosty.

Jaká je drum and bassová scéna v tvé domovské Francii?

Skvělá, i přesto, že dnb je tady pořád hodně underground, taková alternativní scéna. Ale objevuje se čím dál tím víc lidí, co se o scénu zajímají a chtějí se do ní dostat. Máme tu spoustu skvělých producentů, djů, labelů i eventů, i přesto, že francouzská legislativa je na tento typ hudby (a vlastně i na další typy elektronické hudby) hodně přísná. Ale snažíme se a fanoušci to cení.

Vlastně se dá i říct, že tohle na dnb nejvíc miluju, fakt, že je to stále autentická, alternativní hudba i kultura, kterou dělají lidé, co pro to mají skutečnou vášeň.

Na scénu, kterou máme přímo u nás v Toulouse, jsem také hodně pyšný, každý producent nebo dj odsud mě inspiruje a nutí mě na sobě stále pracovat.

Kdo je tvým “dnb bohem”?

Bůh neexistuje, jenom ďáblové. (smích)

Ale když už musím někoho uvést, tak určitě The Upbeats nebo Noisia. Stakka & Skynet, Ed Rush a Optical nebo Konflict z těch dřívějších techstepových věcí, které jsem zbožňoval na první poslech.

Abis a Signal rovněž posunují hranice do úplně jiných teritorií.

Za těch osm let, co hraješ – stala se ti nějaká neuvěřitelná věc, na kterou nikdy nezapomeneš?

Určitě nikdy nezapomenu na šanci, kterou mi dal Chris aka Prolix, když vydal moje věci na jeho labelu Trendkill RecordsPak moje b2b sety s mým kamarádem Redjectem na Konnect Sessions. To byly skvělé časy.

Když mi minulý rok konečně vyšlo album na labelu Kosenprod po dlouhé a únavné práci na něm.

A samozřejmě časy strávené s mými přáteli ze scény, které považuji skoro za rodinu. Jim patří moje největší díky.

A klasická otázka na konec, co plánuješ s hudbou do budoucna?

Na konci března mi vyšlo nové EP na Trendkill Records. Dále se můžete těšit na několik remixů a dalších collabů. Pracuju taky na novém projektu s mým hodně dobrým kamarádem Opsenem (Niko z projektu Signs) o kterém se dozvíte víc co nevidět.

S Jonem Deerhillem pracujeme na dalším projektu zvaném Third Colony, který bude ve stylu downtempa a electronicy. Teď v dubnu nám vyjde nový release na kterém se podíleli třeba i Billain, Opsen nebo Arcine.

Plánuji taky další releasy ve stylu drum and bassu a hardcoru, které vyjdou například na Kosenprodu nebo labelu Karnage & Heresy.

Za rozhovor jsme tomuto nadanému umělci moc vděční, a kdo ví, třeba se nám opět poštěstí ho zase někdy pohostit v naší olomoucké domovině!

Krieg vychází oficiálně 12. dubna na Beatportu!

 

Autor: Bára I.