Co nám přinesl na poli hudební produkce leden 2018? Pojďte se s námi podívat, co nás zaujalo, co jsme zařadili do našich playlistů a co bude možná ještě řádně zatěžkávat klubovou audiotechniku!

Na Critical Music vyšla dlouho očekáváná předělávka tracku Peninsula od Ivy Lab, které se chopili pánové ze Spectrasoul. Jde o decentní věcičku s nádechem tajemna, která připomíná známý film The Mist dle předlohy Stephena Kinga. V jednom z několika mindfuck obrazů snímku se objevuje song The Host of Seraphim od Dead Can Dance, jehož vokál nese s Peninsulou jistou atmosferickou podobnost. A stejně jako většina věcí z dílny Spectrasoul nevyžaduje ani tato další komentář. Posuďte sami.

 

V poslední době můžeme vidět čilý vzestup dua ze švýcarské Basileje, které si říká QZB. Na YouTube kanálu Drum and Bass Arena, kde si jich i naše ctěná redakce všimla, už mají pár solidních zářezů. Ač se na scéně pod tímto nickem – do minulého roku vystupovali pod jmény QBIG & Zenith B pohybují teprve krátce, jejich produkce je opřena o více než pětiletou práci  a není náhodou, že ji zaznamenal i Kasra a nechal je ve své garáží Critical zremixovat track Skit City od producenta Foreign Concept. Povedená záležitost je doprovázená hlasem vokalisty Foxe, kterého můžete znát z četných kolaborací s liquidfunkovými jmény jako jsou FD, Lenzman nebo Tokyo Prose.

 

A když už jsme u Foreign Concept, ani tento mladý a mimořádně talentovaný londýnský producent v zimě nezahálí a zremixoval pro změnu Mefjusovu starší pecku Saturate. Že jste už zapomněli na Emulation, fenomenálního vítěze kategorie album roku Drum&BassArena Awards 2015 ? Nevadí, tímhle kouskem si jej během několika vteřin připomenete. Linecké cukroví útočí ze zálohy!

 

Ortodoxním milovníkům digitálních plecháren rozrušujících chemickou strukturu mozkomíšního moku jistě není nutné představovat německé duo Neonlight. Na jejich albu My Galactic Tale z roku 2016 se objevil track Bad Omen, který se dostal do hledáčku Patricka Hawkinse a Stuarta Maxwella aka novozélandských State of Mind. Známá dvojka ze země Pána prstenu tento roller pod hlavičkou Blackout rovněž oblékla do povedeného kabátku.

 

Malinko zvolníme. Američan Submorphics, chlapík z Detroitu (ano, jde mimo jiné o rodiště Eminema či jednu z kolébek amerického techna), který je na sólové dráze už od roku 2006, spojil svoje síly s mazákem z Fokuz Recordings, panem Satlem, a na Lenzmanově labelu The North Quarter (milovníkům kvalitního liquidu doporučujeme jejich aktivity bedlivě sledovat) vykopli začátkem měsíce pohodovou věcičku s názvem Watchudo. Tento vál je doprovázen hlasem MCho, který si říká T.R.A.C. Jde o týpka z Brooklynu, který se dostává do stále častějších kolaborací s mnoha významnými evropskými jmény subžánru, jako jsou severoirský rodák Calibre či rakouský producent Paul SG. Postupně se pak na kanálu TNQ objevily další čtyři libovky povedeného alba s názvem Detroit Haze EP , které vyšlo 19. ledna 2018.

 

Pokračujeme v krasojízdě a přesouváme se do země vína, vysokého umění a krásných žen. RedPill, mladík z francouzského Tolouse, otvírá začátek roku 2018 prudce a nesmlouvavě. Na jeho šestitrackovém EP s názvem Call Of The Warchief najdeme čisté neuro. Je vidět, že ostré papriky Jadeovi z labelu Eatbrain ještě nos nespálily a na talenty má prostě pořád čich. I my v Hoofbeats budeme RedPill sledovat, protože nikdy nevíme, jak hluboko králičí nora vede…

 

Po solidním prokřupnutí páteře opět malinko zvolníme a koukneme se znovu pod pokličku už zmíněného holandského liquid labelu Fokuz Recordings. Kuchyně je to produkčně bohatá a není měsíce, kdy by z ní na teplém talíři nevyšlo nějaké to voňavé EP. Portugalec HumaNature nám tu nedávno naservíroval čerstvou novinku s názvem Here We Go. Kousněte si!

 

Na Fokuz Recordings se ještě chviličku zdržíme. Koncem měsíce tu vyšlo pod pořadovým číslem 18005 čtyřtrackové EP producenta, který si říká Soligen. Tento Brit je na labelu sice nováčkem, ale už se může měřit s takovými mazáky, jakými jsou jeho kolegové Macca, Phaction či Loz Contreraz. Album nese název Beautiful a stejnojmenný track zcela vystihuje jeho celkové vyznění. Čirá krása.

 

A u jemnějších pokrmů ještě zůstaneme. BCee, otec anglického labelu Spearhead Records si už nějaký ten pátek vydržuje sexy bokovku, kterou je The Vanguard Project. A není na to sám – s hudbou laškuje společně se svým kolegou Villemem. Přestože jsou pánové tak zvrhlí, že to dělají zcela veřejně, zručnost jim nemůže upřít ani ten nejzarytější puritán. Do parády si teď vzali dnb divu Charlotte Haining (jejíž sladké vokály můžete slyšet i na věcech od Hybrid Minds či dua Pola & Bryson). Budiž jim ke cti, že hlas této krasavice zůstal v remixu Dexcellova tracku Running zcela bez poskvrny.

 

Pod taktovkou Integral Records vzniklo nové EP Gold Earth tajemného producenta Mohican Sun. Nebo producentů. Přestože třeba UKF už několikrát udeřilo na Glenna, hlavu labelu a jednoho ze členů Artificial Intelligence s otázkou o koho se jedná, ten, ani nikdo jiný, dosud nic neprozradil a není tedy stále jasné, kdo za tímto extraordinérním počinem, stejně jako za přezdívkou Dawn Wall, stojí. O to snad ale ani nakonec nejde – důležité je, že tato enigma kouzlí jednu lepší věc než druhou. Track Spiralled se letos v lednu stal trackem týdne v přehlídce Rene LaViceho na BBC Radio 1. Celé EP vychází 2. února: na vinylu dostanete 4 lahodné tracky, v digitálním formátu pak navíc laskominku Living This Way.

 

Setrvejme ještě v klidnějším módu. Kdo má rád anglického pohodáře Etherwooda, je jistě potěšen dalším jeho singlem, který vyšel před pár dny. Co pro nás tento sympaťák chystá dál?

 

Krátké zprávy: Revaux, náš malý velký objev z anglického Leedsu a jeho track Colours (ft. Charli Brix), …

 

Nic se nemá přehánět, ani ta jemnost, paní radová! Bulharský producent L33, kterého jste mohli slyšet na jedné z loňských parties Hoofbeats, přidal do zbrojního portfolia Eatbrainu další odjištěnou bombu, kterou je jeho nové EP s názvem Mafia. Hned na dvou z pěti neurošrapnelů se objevuje se svým hluboko posazeným hlasem i náš oblíbenec Marvin Hay aka MC Coppa

https://www.youtube.com/watch?v=d8kAfoNe-L8

 

Pokud chcete přes všechna pokušení pekel přece zůstat v zimní pohodě, usazeni u krbu v houpacím křesle, v ruce šálek s voňavým Earl Grey, určitě nepochybíte, když sáhnete po zbrusu novém výběru toho nejlepšího z labelu Hospital Records, kde vyšla 26. ledna 2018 další z řady kompilaček Sick Music 2018. Dvoudiskový výběr je nadupaný od středu kotoučů, až po jejich okraj: najdeme zde tracky známých producentů, jako jsou Danny Byrd, London Elektricity, Logistics, S.P.YKlute či Hugh Hardie, jehož Nightingale si svým jemným piánkem okamžitě získal naše srdce.

 

 

Na labelu Viper Recordings spatřil světlo světa roller britského producentského dua Insomniax. Track nese název Gravitron a jeho autoři Renzo a Freshold z Exeteru se rozhodně nebáli sáhnout na hada holou rukou poprvé. Na labelu jde o jejich několikátý release (mimo jiné se objevili například na kompilaci Viper Presents Drum & Bass Annual 2016), mají za sebou také například spolupráci s novozélandským úderníkem Treiem. A pokud to takhle půjde dál, ještě o nich určitě uslyšíme.

 

Pojďme ještě, před grande finále měsíce ledna, letem světem nahlédnout do několika dalších významných hudebních domů. Jedním z nich je Metallheadz zlatozubého pardála Goldieho, na kterém vyšel track s názvem Node 46 z chystaného EP producenta a dje, Švéda Sebastiana Ahrenberga, jenž je na scéně už přes dvě dekády a který si říká – ano, správně – Seba.

 

Mezi další zajímavou novinku si pak dovolujeme zařadit jemný, noblesní a tuze příjemný počin s názvem Suburbs, za kterým stojí trojice producentů RoyGreen & Protone & Pennygiles. Track je jednou z prvotin letošního roku, kterou se chlubí bristolský label C.I.A Records.

 

Krátký pohled k našim rakouským sousedům je důkazem, že nejen ve Spojeném království je produkován hutný a progresivní sound z dark side spektra dnb. DisasZt na Mainframe Recordings naložil věc napumpovanou jako rozpálený hrnec Denise Papina. Posuďte sami!

 

Dámy a pánové, na naší poslední štaci se dnes přesuňme do země skvělých sýrů, miliónů bicyklů a seed banks s mocnou genetikou. Holandští Black Sun Empire první týden v lednu avizovali na svém Facebookovém profilu příchod remixového alba jejich posledního LP The Wrong Room. Věc vyšla v pátek 26. ledna 2018. A protože nám release zajistil víkend, kdy nám krvácely uši a protože se na této práci podílelo tolik producentů, co je na albu tracků, přinášíme vám nyní pouze malou ochutnávku a slib, že v průběhu února najdete na našem webu vypečenou recenzi celé věci. Leč nyní, připoutejte se, prosím!

 

Přejeme dobrou chuť a příjemný start roku 2018!

Luke B.