Nejstrašidelnější měsíc v roce je úspěšně za námi a kromě pomalu zahnívajících dýní i našich duší a myslí je pomalu čas i na nějaké ty rekapitulace, nemyslíte si? Počasí k tomuto úkonu je nyní správně chladné a sychravé, tudíž pusťme se směle do toho.

Říjen byl bohatý nejen na intenzitu barevnosti spadaného listí a překvapivě přívětivé teploty (možná jen s krapet děsivou příchutí globálního oteplování) s halloweenskými sladkostmi v podobě nových releasů se roztrhl pomyslný pytel i v drum and bassu. Pojďme si nějaké společně uvést a společnými silami tak vzkřísit sérii jejíž potenciál hodláme konečně zcela plně využít. Dámy a pánové následuje výběr toho nejlepšího co nám měsíc říjen přinesl, October Music Spotlight!

19. října vyšlo v pořadí již třetí kompilační album britského labelu Shogun Audio s názvem Point of Origin. Album výborně ilustruje nejen žánrové zaměření labelu, ale i individuální styl producentů jejichž tvorbu kompilace obsahuje. Deep, sofistikovaný subžánr, který se poslední dobou začíná probouzet ze své dřímoty na pomezí drum and bassového mainstreamu a pomalu si počíná vydobývat své právoplatné místo na výsluní, definuje většinu z celkem sedmnácti skladeb jež kompilace skýtá. Najdete na něm jak zasloužená jména (Macca & Loz Contreras, Revaux, Document One, Gerra & Stone) tak i mnoho nových tváří. Dát šanci novým talentům je možná i jeden z cílů za jejichž účelem takovéto kompilace vůbec vznikají.

Ve stejný den, kdy vyšlo album Point of Origin vol. 3, tedy 19. října, se podívalo na svět i nejnovější EP švédského producenta par excellence a legendy drum and bassové scény – Seby. EP nese název Close To You a obsahuje čtyři tracky z nichž vám k ochutnávce předkládáme skladbu hned úvodní – She Looks Real. Track je to tuze hypnotický, s nádechem jakési božskosti a nedosažitelnosti, tedy s prvky které dokáže ve svém umění sublimovat snad jen Seba sám.

Vnitřní světlo svým posluchačům poskytlo i britské duo Gerra & Stone. Inner Light je hlubokou a temnou basovou linkou zamazaná pecka, jejíž poslechem se vystavujete riziku vyhoštění z těch bezpečnějších a světlejších zákoutí dnb církve svaté. Nechť vás tedy na vaší cestě ponurou a nehostinnou pustinou provází a naději vám dodává světlo vně vás. Amen!

Ze svého černého sudu plného temností, ohavností a špinavých producentských postupů vytáhl Evgenii Khmel alias Black Barrel i nejnovější single Dark Place / Don’t Stop, který vám tu nyní předkládáme k poslechu a zhodnocení.  Pouze však na vlastní nebezpečí, varujeme! Před vámi leží pouze nezmapovaná území.

See it through my eyes …

Abyste na svět a danou situaci pohlédli i z jejího úhlu pohledu vás pobízí ženský vokál z nejnovějšího počinu britského projektu GLXY.  Nese název Chiral a jedná se o poslední vlaštovku z nového EP, které dostalo jméno úplně stejné, tedy Chiral. EP je jen vskutku výtečným hudebním doprovodem k nadcházejícímu zimnímu období, k melancholickému rozpoložení a přemítání o smyslu a záhadách života. Ponořte se do jeho hlubin a odevzdejte se tak všeobjímající temnotě!

Monty, francouzský producent a černokněžník v jednom, opět a znovu potvrzuje své jedinečné skills na novém tracku pojmenovaném Games, kterému slovo, myšlenku a jen stěží srovnatelnou smyslnost dodávají vokály zpěvačky Charli Brix.

Pokračujeme v krasojízdě pod povrchem planety Země. V nejhlubších hlubinách oceánu, temných, kalných vodách s mnoha dosud nevydanými tajemstvími dlí formy života dosud lidským okem nespatřené. Jedním z nich je Luna, nejnovější příspěvek do rodiny 1985, labelu který, jak již ti vzdělanější z vás dobře ví, patří mistrovi v oboru Alixi Perezovi. Jejím autorem je Jonas Brière, producent původem z Německa, jehož alias SubMarine neboli ponorka vskutku výstižně definuje samotný jeho sound, temný, drsný, a s basovou linkou vylovenou snad jen z těch nejhlubších a nejzapovězenějších míst na světě.

Track Luna je součástí EP Xertz, které vyšlo 19. října.  

Kasra, majitel oceňovaného labelu Critical Music a jedna z předních postav té hlubší a kultivovanější části drum and bassového spektra, 12. října konečně vydal pod tímto svým vlastním imprintem své debutové EP Ski Mask. Jako dezert vám nyní předkládáme introspektivní pecku From The Outside In! Bon Appetit!

Enei, rovněž jedna z předních postav v předchozím odstavci zmíněném labelu Critical a dlouholetý Kasrův partner in crime, se vrací na scénu v plné polní s novým EP Faded. Stejné jméno jako EP nese i úvodní track opět s vokály Charli Brix. Faded sice v českém překladu znamená něco jako vybledlý či zvadlý, ovšem samotné textury a dimenze tracku nemohou být barevnější a pronikavější. Zhodnoťte sami!

Mohican Sun je záhadný alias ještě záhadnější postavy. Kdo se skrývá za těmito dvěma slovy a originální a neotřelou produkcí nikdo sice neví, to nám však nebrání pozřít plody z jeho roztodivného fialového světa. EP Purple World vyšlo 12. října na Integral Records.

Závěrem předkládáme několik málo dalších děsivých jednohubek, které rovněž vyšly v měsíci říjnu.

Zánovní sekací stroje od Medvídků!

Pecka Slap The Ghost. Spolupráce Misanthropa s belgickým producentem Synergy!

Alpha by Break!

Deep, Dark & Dirty by Unglued!

Bitcoin by Neonlight!