Rokem 2019 končí druhá dekáda nového milénia. Na sklonku je éra nová, the roaring 20s digitálního věku. Před sto lety pohoršovala mládež stáří bujarými večírky plnými burácejícího jazzu a swingu, alkohol tekl proudem a možná vlastně úplně poprvé v historii vzpřímených savců primitivní a sobecká zvířecí složka zvítězila nad pečlivě budovaným dekorem a uměle nastavenými dobrými mravy. Dekadentní večírky se staly takřka jakousi normou. Boys and girls just wanna have fun, right?

Za těch sto let se toho vlastně zase ani tak moc nezměnilo. Mámení smyslů pomocí látek všeho druhu prostě tak nějak k lidstvu patří. Co se změnilo, je bezpochyby ta neskutečná škála dostupného zvuku, do něhož si můžete zamávat svými pohybovými ústrojími. Tenkrát před těmi nějakými devadesáti šesti lety jste tu měli big band a zatančit jste si mohli tak možná jen Charleston, Lindy hop nebo Jitterbug.

Dneska je ta taneční větev hodně improvizační, ale mávat sebou můžete do těch nejroztodivnějších pazvuků, co jen hrdlo ráčí. Pirate metal, Chiptune, Unblack metal, Catholic psychedelic synth folk, Neurofunk, Liquid drum and bass, každá fetiš má svůj zvuk.

No, a zatímco budete na Štěpána trávit zbytky sladkovodní paprskoploutvé ryby a směs kořenové zeleniny, nakládaných okurek a brambor, Hoofbeats má pro vás další opulentní Christmas večírek, jehož zlatý hřeb k nám velký létající stroj přiveze až z hlavního města tulipánů, kanálů a té další trávy – Amsterdamu. Yay!

Pro Maduka, Hoofbeats a pro většinu z vás bude tohle malá velká premiéra. A když se něco neděje zrovinka zase tak často, je fajn být na to připraven. Berte prosím tyhle řádky tedy třeba jako trailer před samotným bijákem, který vás má navnadit k tomu utratit nekřesťanské peníze za lístek, popcorn a velký kelímek Coly zero. Princip je v podstatě stejný, jen ten popcorn možná radši nechte doma.

Maduk. Nizozemí. Liquicity. Povoláním producent a dj. Toť ve zkratce možná i vše, co potřebujete nutně vědět. Jak už zvykem bývá i u dalších podobných mytických postav, Maduk je pouze přezdívka, zářící symbol dominantní části života skutečného žijícího a dýchajícího člověka, jehož před 29 lety pojmenovali rodiče Mark.

Mark van der Schoot kdysi učil hru na piano, ale osud s ním měl jiné plány. Možná proto mu do cesty zavál děvče se zálibou nejen pro klavír, ale i lámaný beat, která jej vzala na jeho úplně první lámanou party. Láska k drum and bassu byla tak úspěšně zažehnuta. Mark dívce bezpochyby dluží přinejmenším dárkový balíček. Ani ne za čtyři roky po téhle osudové akci, začal Mark tvořit své vlastní všelijak zpřelámané beaty. Jeho první track Avalon vyšel na tenkrát ještě poměrně neznámém labelu Liquicity. Jeho zakladatel Maris Goudzwaard Markovi posléze nabídl i spolupráci s vedením labelu. Jak se můžete přesvědčit na Wikipedii aka v bibli všeho lidského vědění, Marku tuto cennou nabídku přijal. Nynější podoba Liquicity, včetně jeho rozšíření z pouhého labelu i na veleúspěšný letní festival, je tudíž už zásluhou obou těchto mladých mužů. Zazvonil zvonec, ale pohádky ještě není tak docela konec.

Co se týče Madukovy sólové tvorby, na triku má jedno album, 5 épéček a nespočet radost a štěstí přinášejících singlů. Je také autorem yearmixů, které každý rok zdobí Liquicity YouTube kanál.

Níže si v chronologickém pořadí představíme pár skladeb, protože ostatně vše bývá lepší s uvedenými názornými ukázkami.

Léto 2011. Úplně první zlámaná věc, kterou kdy Maduk složil. Ladies and gentleman – Avalon!

Duch asasín. 13 milionů zhlédnutí na YouTube.

Díky Feel Good se budete feel good.

Pecka z roku 2012, která vyšla pod záštitou Fokuz Recordings.

Vermilion je brilantní červený nebo šarlatový pigment původně vyrobený z práškového minerálního cinnabaru, ale taky název písničky, která vyšla na Liquicity v červnu roku 2014.

V roce 2014 spatřila světla světa také spolupráce s dalším bludným Holanďanem, kterého širší dnb veřejnost zná spíše pod pseudonymem NymfoMotions.

Never Give Up je název Madukova debutového alba z roku 2016 a zároveň také název úplně prvního singlu z toho samého alba.

Z desky Never Give Up pochází i další spolupráce s vokalistkou Veelou, track Got Me Thinking.

Z února tohoto roku pochází pecky Coming Down a Go.

Track Colours je součástí kompilace složené k oslavě desetiletého působení labelu UKF.

Zatím nejnovější Madukův počin – track Everytime – spatřil světlo světa před dvěma měsíci.

Nuže, a to by bylo pro dnešní povídání téměř vše. Nezapomeňte si pořídit lístek a 26. prosince se dostavit do prostorů olomouckého Ska se sváteční náladou. Čekají na vás velkolepé dary. Amen!

Event!

Lístky!