Milé děti, přátelé a věrní stoupenci našeho Hoofbeats osvětového programu, slyšte! Dnešní tisková zpráva bude pojednávat o bájném producentovi, který se nechává zvát Misanthrop. Nedejte se však zmást jeho neblaze zvoleným přízviskem, většího filantropa byste jen stěží pohledali.

Misantropie ve svém českém překladu a porozumění sice značí člověka, který chová intenzivní averzi, možná spíše až nenávist k lidskému pokolení, pohrdá jím a zhola mu nedůvěřuje, bohužel to však není možné aplikovat na námi představovanou producentskou personu, která rozdává dary a sladkosti v podobě neurofunkových moučníků a dezertů kudy jen chodí.

Pojďme si tedy tohoto vynikajícího cukráře představit trochu blíže, shall we?

Vlastním jménem Michael Bräuninger, Misanthropův umělecký pseudonym ve skutečnosti pochází z citátu ze hry francouzského dramatika Molièra, Le misanthrope.

“Meanwhile, betrayed and wronged in everything, I’ll flee this bitter world where vice is king, and seek some spot unpeopled and apart 
where I’ll be free to have an honest heart.”

Citát míní touhu uniknout zášti a nespravedlnosti světa, kde vládne neřest a hřích, do míst bez lidí, kde jeden konečně může žít, v čistotě a upřímnosti, v souladu sám se sebou.

Takovým místem pro Michaela není nějaká osamělá chatrč někde hluboko v germánských lesích, ale hudba, kterou využívá jako prostředek vlastního sebevyjádření, jako projev svých pocitů a zkušeností. Slova jsou zrádná a mnoho se v nich ztrácí. A nejen proto se hudba může stát nástrojem k lepšímu mezilidskému porozumění.

Společně s dalším černokněžníkem v oboru temných a zlámaných beatů, s producentem a djem Phacem, je Michael spoluvlastníkem Neosignalu, uznávaného německého labelu a dnes již zavedené dnb značky.

Společně s Florianem aka Phacem je Michael rovněž spoluautorem plnohodnotného alba s názvem From Deep Space, které vyšlo v roce 2009. Tímto se však jejich vzájemná spolupráce nevyčerpala, jak je možné zřít z mnoha dalších společných endeavours, z nichž si teď pár cvičně uvedeme!

Inu například…

Sugestivní erotická ukolébavka z roku 2014 – Sex Sells!

 

V podobně vášnivém duchu se nesoucí dancefloorový chaos z roku 2010 – Desert Orgy!

 

Nekonvenční, technicky vytříbená záležitost jménem Motor, track vhodný jako soundtrack k automobilovým závodům, z roku 2013.

 

Kromě mnoha Eps, jejichž plný a úplný výčet můžete najít na stránce discogs.comMisanthrop na svědomí zatím pouze jedno LP. Debutové album vyšlo v roce 2016 a nese název stejný jako jeho autor, tedy Misanthrop. Obsahuje celkem 13 tracků, mezi nimi dnes již standardní klubové klasiky jako Antimachine, Infinite Hysteria či Malfunction.

 

Zatím nejnovější Michaelův počin je kritiky oceňované, experimentální EP Blurred. EP obsahuje čtyři vskutku originální tracky, které si tu, s dovolením, uvedeme všechny.

Představte si, že jste členem jazzového ensemble a místo mátového thé na uklidnění nervů před vystoupením pozřete nešťastnou náhodou něco málo kyseliny lysergové. 39 vteřin do tohoto unikátního skvostu a místo relaxačního dýchánku v kruhu přátel klasické hudby dvacátých let minulého století se tu najednou potýkáte s halucinogenní, vlastní svědomí zpytující, šílenou jízdou, která si s vámi dělá opravdu, co chce. Tak zní The Lick, dámy a pánové, úvodí skladba z EP Blurred a jeden z nejoriginálnějších neurofunkových veršů poslední doby. Enjoy! #neuroelectroswing?

 

Pořadovým číslem dvě je track Random. Do potrhlosti tracku předchozího má sice daleko, ale to nic nemění na faktu, že se jedná o kvalitní neurofunkovou záležitost, která by se nám v Sku určitě neztratila!

 

Short Stop, track no.3. Co jen říct? Snad jen „ano, i tohle je velmi dobré!“.

 

Pokud chcete do svého výrazového tance občas přidat i trochu těch klasických tanečních vlivů jako třeba tap dance nebo foxtrot, můžete! Závěrečná skladba, pojmenovaná stejně jako celé samotné EP, tedy Blurred, těmto experimentům rozhodně meze neklade a kombinace těchto na první pohled rozdílných hudebních vyjádření může v důsledku stvořit nečekanou a nebývalou harmonii. Posuďte sami!

 

Za alespoň nenápadnou zmínku z Misanthropovy hudební knihovničky stojí také tracky jako Big Data z I Need More EP z roku 2015. Kdyby Sauron využil k ovládnutí Středozemě místo skřetů a svých temných čar spíše palebnou sílu této písně, možná by to nakonec i vyhrál. Big Data je nekompromisní, agresivní a jen těžko kontrolovatelný track. Let’s hope to hear it live!

 

Dále stojí za zmínění …

Track Amboss z EP Energy z roku 2011.

 

Rotor z EP Collapse z roku 2015.

 

Greed of Grain ze stejnojmenného EP z roku 2013.

 

Misanthrop se na svém uměleckém resumé může pochlubit i několika velmi kvalitními remixy pro stejně velmi kvalitní projekty. Například jeden z jeho nejnovějších – remix skladby No Advance od hvězdných Black Sun Empire ve spolupráci s Prolixem!

 

Remix tracku Influx od německých Neonlight a slovenského producenta Wintermute!

 

Remix tracku Garbage Truck od amerického, ale v našem milém Česku, přebývajícího producenta, Hybrise!

 

Co říci závěrem? Hoofbeats slaví devět, tedy nám zbývá poslední rok, než se z nás oficiálně stane #crew with double digits. Michael alias Misanthrop přijede až z dalekého Hamburgu, aby nám byl nápomocen při sfouknutí svíček a krájení devítkového dortu. A jak lépe ukončit tuto úspěšnou (v této chvíli stále probíhající) letní sezónu než uspořádáním party roku! Chcete-li být u toho, pořizujte si svůj lístek již teď! Těšíme se na vás!

Event!

Eliška S.