Folio/1 je název čtyřtrackového EP, které vyšlo na labelu 1985 pár týdnů zpátky. Jedná se o první kapitolu po něm jistě následujících EPs dalších, jejichž mise je dále upevňovat pozici i sound této sice mladé, ale tolik nadějné a slibné hudební společnosti.

Kromě majitele labelu a vizionáře Alixe Pereze se na EP objevují i další jména ze stáje 1985, jména jako Monty, Hyroglifics, nováček SubMarine a na čtvrtém a závěrečném tracku hostující vokalista Benabu.

I přes krátkou stopáž je toto EP koherentní, sofistikovaná a vlastně i trochu strašidelná výprava do teritorií minimalismu, jež znovu a zas potvrzuje ethos labelu, který říká, že méně je více. I přes minimum hudebních doplňků jsou všechny tracky úderné, přímočaré a především se vám zařezávají hluboko pod kůži.

Trak no. 1, Haunted, zářez od Alixe Pereze samotného, dělá vskutku čest svému názvu hned v prvních vteřinách s děsivým lkaním nějaké nadpřirozené bytosti, které se prolíná přerušovaně celou výstavbou tracku. Vskutku píseň vhodná k nějakému tomu rituálnímu skotačení kolem ohně, když o půlnoci vzýváte někde hluboko v lesích ďábla samotného.

 

Track druhý pojmenovaný Malibu 1973, od nejnovějšího přírůstku do 1985 family, producenta, který si říká SubMarine, sice svým názvem evokuje spíše letní chill a summer vibes  někde na kalifornských plážích, svým zněním však perfektně následuje ve stopách svého předchůdce. Track je to vkusně temný, s přízračnými a děsivými podtóny a především výraznými a neúprosnými bicími. Ďábelská seance v lesích může v poklidu pokračovat.

 

Rollcage, spolupráce Pereze a Halogenixe, na třetím tracku z EP, přináší konečně takové menší rozhřešení. V porovnání s prvními dvěma tracky se jedná o poklidnější, náladovější, liquid funkem říznutou záležitost, která přes to neztrácí nic ze své intenzity ani svého kouzla. Zasněné vokály, snové rozpoložení i jakési skryté backgroundové pnutí, které se prolíná celou skladbou, dodávají tracku nezaměnitelnou a pronikavou atmosféru. Truly, a masterpiece!

 

Posledním trackem na EP je The Glow, spolupráce Montyho, Hyroglifics a vokalisty Benabu. Stejně jako track předešlý i The Glow je prodchnutý ozvěnami liquid funku s precizními perkusemi. Vokály, toužebně vzývající ztraceného milence či milenku, tracku dodávají melancholickou, žalostnou a vlastně i zvláštně radostnou příchuť. Proto někteří z nás transformují svá největší životní zklamání a zármutky do umění, pocity, které by nás jinak dokázaly rozežrat zaživa, mají v podobě umění nad námi najednou menší moc, dávají smysl naší existenci i nabízejí cestu k dalšímu osobnostnímu vývoji.

 

Vize a sonické zařazení labelu 1985 je s každým novým releasem čím dál tím více zřejmější. Label má jistojistě před sebou vskutku zářnou budoucnost protknutou mnoha dalšími kvalitními počiny i jako směr určující drum and bassový kompas. 1985 potvrzuje, že kvalita vždy zvítězí nad kvantitou. Že stále existují producenti – umělci, jež dělají, co dělají, pouze z čiré lásky k hudbě. Sláva jim!

 

Eliška S.