Patříte-li mezi naše věrné fans a v olomouckém Sku to znále líp než v místním Kauflandu, tak vám jistě neunikl vánoční HB mejdan, který už jisto jistě klepe na dveře. Jak lépe totiž strávit Boží hod, než tanečky v rytmu neurofunku? Spoiler Alert: budou i plechy!

Na Hoofbeats Music: Christmas Edition bude hostovat Jade, Mr. Current Value a mikrofonu se chopí Mc Coppa. Zbytek večera bude v režii domácích djs, za mix v Sku se po menší pauze konečně postaví taky Erža! Vánoční besídka libovější než vánočka tvojí babičky under construction. Ale teď už se prosím, pomalu přesuňme k jedné z hlavních hvězd večera, k muži, jehož jméno je synonymem pro neurofunk.

Jeden z nejuznávanějších dnb labelů současnosti nesoucí příznačné, leč pro nezasvěcené možná trochu odstrašující jméno, Eatbrain. Oko naše redaktorské právě teď směřujeme do výšin nejvyšších. Představíme si jeho otce, zakladatele, krále or whatever – Jadea.

A kdo že je to ten Jade? Otázka, kterou si nikdy žádný raver nepoložil. V běžném, mudlovském světě vystupuje pod jménem Gábor Simon. Je to dnb Dj a producent (surprise motherf*cker) původem z Maďarska. Svou djskou kariéru odstartoval kolem roku 2000, tedy v době, kdy se neurofunk jak jej známe dnes, teprve rodil. Přičemž právě Jade svým unikátním a osobitým zvukem výrazně ovlivnil vývoj tohoto dnes zřejmě nejoblíbenějšího subžánru dnb. Při této příležitosti se pak sluší a patří zmínit fakt, že někdy na přelomu tisíciletí prakticky neexistovalo nějaké škatulkování tak, jak je tomu dnes. Všichni umělci jednoduše dělali dnb. Jade se přitom nechal slyšet, že za svých „mladých let“ měl co do činění s housem, breakbeatem, trip hopem nebo třeba dubstepem. Každopádně drum and bass byl pro něj vždy číslo jedna.

Jadeovi se v prvopočátcích producentské kariéry dostávalo podpory od dvou maďarských kolegů, pánů SKC a Chrise.SU. V roce 2004 se pak dočkává svého úplně prvního releasu  Got Lost, který se zrodil z kolaborace s Matt-Uem. Track je součástí The Spine EP, a pamětníci již možná tuší, že za ním stojí legendární Black Sun Empire Recordings. Počínaje rokem 2004, Jade obrandoval své tracky celou řadou světových labelů, konkrétně jich pak do roku 2011 bylo celkem 15. Co tedy vedlo tak úspěšného producenta k založení vlastní nahrávací společnosti? Nutno říci, že s Eatbrainem takovým, jak jej známe dnes (v celé své velikosti a slávě), měl Jade z počátku zcela jiné plány.

Píše se rok 2011, Jade za sebou má kolem 50 releasů na 15 různých labelech. Pro svůj originální a agresivní styl se stává velmi uznávaným producentem a jeho sláva nepřestává růst. To jsou úspěchy přinejmenším chválihodné a jeden by řekl, že výš už ani jít nemůže. Nicméně cítil potřebu posunout se zase o kus dál. Zejména pak díky obrovskému množství zkušeností s různými nahrávacími společnostmi měl pocit, že vlastně nikam pořádně nepatří. Rozhodl se tak, že si vybuduje svou vlastní základnu, label, na kterém bude vydávat jen on sám. V té době neměl samozřejmě nejmenší tušení, kam až to se svým dítkem dotáhne. Osud Jadea i Eatbrainu nabral obrátky ve chvíli, kdy podepsal smlouvu s Mefjusem a Neonlight a posvětil tak jejich společné tracky Puppet Master a Hot GlueNásledně, v roce 2013, upisuje mozkožroutskou duši hned několika ďáblům – Teddy KillersTelekinesisNickBeeMindscape a dalším. Od tohoto roku se pak podle Jadea datuje skutečný vznik labelu. Momentálně má na Eatbrainu zářez přes 60 djů z celého světa, mezi které hrdě patří i několik českých beatmakerů – A-Cray, Computerartist Qo.

Hudebně-kulturní blok:

První “Various Artists” LP na kterém se objevují jména jako Zombie Cats, L33, Mindscape, Maztek a také, a na to jsme náležitě pyšní, QO společně s MC Nuclear. Tohle jedinečné album se rodilo více než rok, Jade vybíral materiál pro své LP velmi důkladně. A protože trpělivost přináší růže, tak v roce 2014 Tales of the Undead LP spatřuje světlo světa a okamžitě se stává jedním z tehdy největších úspěchů labelu. Celé LP je od začátku až do konce napěchované chladnými a temnými tunes, vyvolávající pocit mrazení a strachu. Následující hudební ukázky do písmene potvrzují vše, co bylo výše zmíněno…

“Dark. Deep. Unfiltered. Unrestrained. This is premier neurofunk drum & bass. This is Eatbrain.” 

Mindscape & Jade feat. Coppa – Friday the 13th.

 

Jade – What You Are (Tales of the Undead LP)

 

Rok 2015, stejný koncept jako Tales of the Undead představuje další VA LP – Mirror Universe, které má na rozdíl od svého předchůdce dvě části. Respektive se jedná o dvě paralelní alba, reprezentující dva oddělené vesmíry, které se navzájem zrcadlí. Objevují se zde projekty a jména jako Agressor Bunx, Optiv & BTK, Disprove, Gancher & Ruin a hromada dalších úspěšných producentů. Své místo zde opět obhájil taky Péťa Vicher alias QOčko. 🙂

Následuje hudební vložka z Mirror Universe 1 State of Mind & Jade – Respirator.

 

Na závěr si dáme ochutnávku z druhé strany vesmíru – Mirror Universe 2 a They Are Mutants by Jade. Enjoy!

 

Večer plný tvrdého drum and bassu na sebe nenechá dlouho čekat. Nezapomeň, že lístky jsou k dostání v předprodeji a mizí rychlostí blesku. Pojisti si svou účast a nenech se připravit o spešl vánoční besídku. Kapacita omezena!

Event!