V sobotu 17. března 2018 se zapíšou do návštěvní knihy olomouckého Sklubu vzácní hosté ze světa toho nejlepšího drum and bassu. V rámci jarního evropského turné známé novozélandské dvojice State of Mind si dá polovina tohoto dua dostaveníčko i v rezidenci Hoofbeats, aby vaše zvukovody osvěžila v táhnoucí se zimě vitamínovou bombou silnější než to nejčerstvější tropické smoothie. Událost to bude výjimečná: během březnové cesty po Evropě se jedná o jedinou zastávku v České republice. Pokud ji tedy minete, další šanci budete mít v Německu, Rakousku, Polsku nebo v Rumunsku. Za mix se stejně jako před dvěma lety postaví Patrick Hawkins.

Dvojici netřeba příliš obsáhle představovat, bylo by to jako vysvětlovat co je to bájný Mordor. Krátkou retrospektivu jejich bohaté tvorby však přesto nemůžeme vynechat. Ve hře jsou tito rváči více než 10 let a na svědomí mají čtyři studiová alba, což rozhodně není málo. První z nich, placka s názvem Take Control, je jedenáctitrackovým projektem, který nese dnes již legendární vály: Dune, výraznou atmosférickou záležitost, nebo šlapačku s vyzývavým vokálovým samplem RealMcCoy. Album se dostalo na pulty hudebních prodejen v roce 2006 a vyšlo pod domácí značkou Uprising Records, kterou v Aucklandu vedli tichomořskými větry ošlehaní Concord Dawn, zasloužilá dvojicekterá v minulosti pomohla na svět releasům hvězd jako jsou Trei, Pendulum či The Upbeats.

 

 

Další v řadě se v roce 2009 objevilo album Faster Than Light. Název je to nadčasový a plastový kotouč s decentním bookletem nese další, lety provařené, zvukové stopy, jako je třeba vypalovačka City On Fire . Těm z vás, kteří máte v oblibě recitování básní, zadáváme domácí úkol: do večírku se naučte tuto část poemy novozélandského rappera PNC: „You know the plight get wild for the night – And if the cops call tell em’ your state of mind is anarchy – I tell em’ through the wire – fuckin anarchy – Sets your city on fire!“. Na tracku  Flawless si pak pánové střihli excelentní spolupráci s Chrisem.SU. Album vyšlo tentokrát na značce SOM Music, kterou Patrick se Stuartem založili o dva roky dříve jako neklamný výraz dalších ambicí, jejichž ztělesnění na sebe nenechalo dlouho čekat. Pojďme tedy rychle dál, v krámě je ještě spousta zajímavého zboží!

 

V roce 2011 přichází další LP, které nese název Nil By Ear. Tandem z jihozápadní části Pacifiku zde opět ukazuje obdivuhodný hudební rozsah, jako třeba v tanečněji laděném tracku s příjemným ženským samplem Deeper Stories.

 

Zatím poslední z řady dlouhohrajících desek je pak fenomenální Eat The Rich, sbírka ryze neurofunková z roku 2014, kde se objevují hned dvě spolupráce s holandskými exekutory Black Sun Empire, na jejichž značce Blackout LP tentokrát vyšlo. Album se dočkalo obrovského přijetí na mezinárodní scéně a získalo ocenění za nejlepší album roku v obligátních cenách Drum&BassArena Awards. Věříme, že další introdukce je krokem zbytným, přesto si tento řezavý ohňostroj pro jistotu připomeňme poslechem jednoho z nejexplozivnějších tracků Mr. Cover Up.

 

Svou další prací z posledních let drží State of Mind laťku proklatě vysoko. Na EP Until The World Ends, které vyšlo v roce 2015, dochází opět ke spřažení sil s BSE. A protože se spolupráce osvědčila, o rok později následuje v řadě druhé kolaborační EP Violent Five. Název je to více než pregnantní a přímočaře manifestuje hudební preference všech autorů: nikdo z celé party se s tím nemaže a posluchačovo ucho je tak vystaveno brutální tortuře. Stačí jen zmáčknout spoušť v tracku Pull The Trigger a případný netrénovaný elév pochopí, zač je toho loket. Naposledy o sobě pánové dali vědět svým EP Automata, které vyšlo loni na východní značce Eatbrain (takže si zde střihli spolupráci i sekerníci na slovo vzatí: Jade, Mindscape či Maztek).

Novozélandští biologové nedávno upozornili na děsivou skutečnost – ptákům kivi, kteří byli v laboratorních podmínkách vystaveni poslechu hudby State of Mind, se nepřirozeně kroutí jejich dlouhé zobáky a někteří jedinci vykazují znaky nekoordinované polétavosti, u tohoto druhu opeřence dosud neznámé. Lineup další party Hoofbeats tak slibuje nevšední zážitek: vedle zástupců opačné zemské polokoule vystoupí také dvojice z ruského Petrohradu Gydra a bohatý domácí support.

Tento mejdan prostě nemůžete minout!

Event!

 

Autor: Luke B.