Elora, ElwiraKan-Jacca, Mania a Mellifera – jména, která nikomu z vás jistě nejsou cizí. A právě tyhle zástupkyně něžného pohlaví budou hostovat 9. prosince v Sku na HB Music with KOVEN & KYRIST / The Ladies’ Edition! Tentokrát se můžete těšit na ryze dámský večer, za mix se totiž postaví jen samé krásné ženy v čele s Koven. a Kyrist. Žádné piánko ani lehárko ale nečekejte, holky vám určitě spočinout nedají. Neurofunk jim není cizí a na své si přijdou taky příznivci temného deepu nebo techstepu.

O Koven. Kyrist tu již nějaké to čtení bylo, pro tentokrát si tak posvítíme na zbytek dámské gardy.  Na slovíčko jsme si vzali pět talentovaných představitelek české drum and bassové scény…

Elora

Lucie pochází z Frýdku – Místku a s playery si zatím pohrává dva roky. Za mixem se však rozhodně otáčet umí a o svém talentu již přesvědčila nejednoho z nás. Svou premiéru před publikem si Lůca střihla ve frýdecko-místeckém klubu Stoun.  Letos si pak mimo jiné zahrála na Sweetsen festu a na Trifecta Night v ostravském klubu Marley. V současné době působí pod již zmíněným Stounem a ostravským Neuroprojectem.

Jak ses dostala k hraní?

K hraní mě přivedl můj kamarád. Na jedné akci mluvil o tom jak mixuje, mě to hrozně vzalo a chtěla jsem se to taky naučit. On se toho okamžitě chytil a věnoval mi svůj čas a trpělivost, za což jsem mu dnes nesmírně vděčná.

Převládá ve tvých setech nějaký konkrétní subžánr DNB?

Z žánrů preferuju určitě neuro, i to méně známé a deep.

Vzpomeneš si na nějaký zlomový moment ve své kariéře?

Zlomový moment pro mě byl určitě ten, když jsem poprvé dostala pozvání hrát na akci. Bylo to New Blood Invasion ve Stounu. Z vystoupení před lidmi jsem tenkrát byla ještě nervózní, ale na této akci hráli i nováčci a hrozně se to vyvedlo. Nikdy na to nezapomenu a jsem hrozně moc vděčná za to, že jsem takovou šanci dostala.

Nejoblíbenější interpret? 

Zvolit nejoblíbenějšího interpreta z ČR není tak těžké, jelikož mě to vždy táhlo a táhnout bude k Razcals. Saykova tvorba mě vždy inspirovala a on sám je mi velkým vzorem. Ze zahraničí je to náročnější, ale kdybych měla vybrat, tak určitě Disphonia, Zero Method, Agressor Bunx, Volatile Cycle, Optiv a BTK a mnoho dalších… Výběr je opravdu těžký. 🙂

V současnosti nejoblíbenější skladba?

Aktuálně Aen – Ionosphere, jelikož ji hraji skoro na každé akci. Z těch novějších pak určitě Ridova Sexy Thing.

Jak se těšíš na mejdan v Sku?

Do Ska se těším doslova jako malé dítě. Je to pro mě velká čest, jelikož v porovnání s ostatními nehraju zas tak dlouho. Za pozvání jsem moc vděčná, pro mě jako djku je to velká událost, na kterou nezapomenu. Navíc jsem moc zvědavá na sety ostatních holek a párty si užiju na 100%.

Elwira

Jen těžko bychom na české drum and bassové scéně hledali djku, která se hraní věnuje tak dlouho jako ona. Členka BasSistaz crew a věrná milovnice gramofonů – Dj Elwira. Jana se s elektronickou hudbou seznamuje kolem roku 1999, přičemž ji zlomený beat přirůstá k srdci natolik, že si o pár let později pořizuje vlastní techniku a začíná sama hrát. Za svou djskou kariéru se objevila na akcích jako Trident, Beats4Kids, Bassmission, Vendeta, Beats4Beats, Greenfingers a nechyběla také na Hoofbeats mejdanech.

Jak ses dostala k hraní?

Na střední škole jsem začala chodit na techno párty a djové za gramcema mě totálně dostávali, moc jsem se do toho zamilovala. V tu dobu jsem byla zároveň naplno zažraná do dnb, měla jsem  nakoupené i nějaké desky, takže pořízení gramofonů už na sebe nenechalo dlouho čekat. Stal se ze mě mixovací závislák a jsem jím dodnes. 🙂

Převládá ve tvých setech nějaký konkrétní subžánr DNB?

Nemám moc ráda škatulky, kupuju si to, co je dobrý. Je jedno, jestli je to tvrdý a rychlý, techstep či neuro, temný deepy nebo veselý zpívánky… Přizpůsobuju se tomu, jaký mám  hrací čas, kdo se mnou na akci hraje a jak je naladěno publikum.

Vzpomeneš si na nějaký zlomový moment ve své kariéře?

Popravdě ani nevím, jde to těch 16 let tak nějak kontinuálně pořád stejně až na mateřskou pauzu. Ale určitě takový dva výrazný momenty byly přijetí mezi seskupení BasSistaz a pak můj videoset uveřejněný na YT channelu Dnb Portal.

Nejoblíbenější interpret? 

Raiden, forever…

V současnosti nejoblíbenější skladba?

SpectraSoulBeat Keeps… A vlastně miluju celý jejich Second Chance EP.

Jak se těšíš na mejdan v Sku?

Moc, jsou tam naprosto skvělý headlinerky a jako support  moje ženský z BasSistaz! 🙂

Kan-Jacca

Opravdová stálice české DNB scény Kan-Jacca je stejně jako Elwira,  po celá léta působení ve světě elektronické hudby věrná vinylům. Její djská kariéra se zrodila v roce 2005, přičemž ještě téhož roku poprvé předvedla svůj um na Red Stone Open Air v Kopřivnici. V roce 2011 pak zakládá holčičí sdružení BasSistaz crew, které vám jistě nemusíme představovat. Od té doby uběhlo již několik let a tenhle ryze dámský projekt se rozrostl o celou řadu talentovaných djek. V současnosti je jich více než 20.

Jak ses dostala k hraní?

Hraju už skoro třináct let a začalo to kdysi dávno na parties Bass Beast v pražské 007 na Strahově. Tak dlouho jsem tam sledovala djs při hraní, až jsem došla k závěru, že to musím sama vyzkoušet.

Převládá ve tvých setech nějaký konkrétní subžánr DNB?

Nijak zvlášť. Co se dnb týče, hraju téměř vše od raggajungle až po techstep a kromě toho si ještě ujíždím na breakbeatu a několika subžánrech techna.

Co ty a produkce? 🙂

Nekonečný příběh. Ráda bych, ale času je tak málo, že sotva vše stíhám už teď.

Na čem teď pracuješ?

S klukama teď pracujeme na novinkách ohledně DnB Portalu a stránky Sety.cz. Zabírá nám to hodně času, ale až to bude hotové, bude to bomba! Jinak je to u mě klasika – práce, hraní, projekty, odpočinek. Na nic moc dalšího čas jednoduše není.

Vzpomeneš si na nějaký zlomový moment ve své kariéře?

Za dobu co hraju, se všecko vyvíjelo tak nějak přirozeně a postupně. Asi jako každý jsem zažívala spoustu jednotlivých milníků – první hraní před lidmi, první velká party, první hraní jako headliner, pozvání do rádia, setkání s vašimi vzory, hraní v zahraničí atp. Jsem moc vděčná za to, že jsem si tyhle všechny už mohla prožít.

V současnosti nejoblíbenější skladba?

The Militia – Paranoia, Optiv & BTK – Target, Pyro – Ghost Whisper (Ghost in The Shell dnb remix) a mnoho dalších…

Jak se těšíš na mejdan v Sku?

Kyrist i Koven. jsou pokaždé skvělý zážitek a navíc tam budeme i čtyři holky od nás z crew, takže já se opravdu hodně těším! 

Mania

Píše se rok 2011, Martina si v podzemí brněnské Flédy poprvé stoupá za gramofony a pomalu dává vzniknout svým prvním mixům. Později své skills modernizuje a přechází na CD playery. V djských počátcích se jí dostává podpory od Invasion crew, díky kterým hraje na svých prvních akcích a sbírá množství neocenitelných zkušeností. V roce 2014 se pak stává členkou Pohon crew a zároveň ji do své party berou holky z BasSistaz.

Jak ses dostala k hraní?

Především díky klukům, kteří měli na Flédě zkušebnu. Hecovali mě, ať se to taky naučím. Jednou jsem si k tomu stoupla a neodlepila se, dokud jsem nesrovnala dvě desky. A že to trvalo. Když nám později odešel gramofon, Fléda nám půjčovala CDJ 100, které jsme museli nahřívat nad přímotopem, aby vůbec hrály. Hrozně ráda na tu dobu vzpomínám.

Převládá ve tvých setech nějaký konkrétní subžánr DNB?

Soustředím se především na techstep a neurofunk. Nicméně v poslední době doma hrávám čím dál častěji deep, takže kdo ví, třeba někde časem střihnu i jemnější set, než u mě bývá zvykem. Od začátku hraní se také věnuji polohám kolem 140 bpm.

Vzpomeneš si na nějaký zlomový moment ve své kariéře?

Jedno z prvních velkých hraní, před obrovským kotlem lidí na DNB Session v Náměšti. Následně jsem vstoupila do brněnské Pohon crew a také do BasSistaz.

Nejoblíbenější interpret? 

Starej Audio.

V současnosti nejoblíbenější skladba?

Bowsar – Oracle

Jak se těšíš na mejdan v Sku?

Nehorázně!

Mellifera

Djka, začínající producentka a členka BasSistazMellifera pochází z Prahy. Na podzim loňského roku vydala svůj úplně první release Pimp, díky čemuž jí náleží titul první ženské drum and bassové producentky v ČR. K dnb přičichla asi před 10 lety, tehdy však pouze z pozice posluchače. V roce 2012 pak sama začíná mixovat a o 2 roky později se stává členkou dnes již mnohokrát zmíněné ladies crew – BasSistaz. Kromě angažmá v BasSistaz Mellifera funguje jako resident DJ v pražském Stormu.

Převládá ve tvých setech nějaký konkrétní subžánr DNB?

Nikdy jsem nebyla na mainstream hitovky a bezduché zpívánky. Do selekce si vybírám většinou neohranou hudbu nebo zrecykluju starý, pro mě třeba neobjevený pecky. Tím nechci tvrdit, že jsem nikdy nezahrála nějakej kolotoč, ale není mi jedno, co jdu pouštět. Mám ráda, když má drum and bass duši, válí a tepe. Od toho se asi odvíjí i moje tvorba. Dělám deepovější a temnější věci. Snažím se, aby ten track od začátku do konce bavil, měnil se, vyvíjel a měl tím pádem delší životnost. Tak snad je můj záměr i cítit a nedělám tu jen chytrou. 😀

Co nám prozradíš o svých releasech?

Mám na účtě dvě freečka Pimp a Magma. O rok později jsem dala do kupy dva tracky, Cocaine a Mushrooms a zkusila je poslat jako EP na český label Deafmuted rec., kde mi je Psyek nakonec i vydal.

Na čem teď pracuješ?

Už před vydáním posledního EP jsem měla rozdělané dva tracky, ke kterým se neustále vracím. U mě je ta produkce dost pocitová, do vydávání nových věcí se netlačím. Přes sílu z toho stejně většinou nic kloudného nevyleze. Navíc nejsem génius, který by každý měsíc naťukal hitovku.  🙂

Vzpomeneš si na nějaký zlomový moment ve své kariéře?

Abych řekla pravdu, na svůj opravdu zlomový okamžik teprve čekám. Snad jen se mi podařilo ukuchtit první holčičí dnb track v Čechách. Takže lehký, opravdu jemný záchvěv výjimečnosti už proběhl.

 

Celá pětka už se na mejdan v Sklubu moc těší a my na ně ještě víc! Přijď se i ty přesvědčit, že DNB není ryze pánská záležitost a pořádně si s holkama zakalit! Na parketu se vidíme se 9. prosince!

Event!