top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraVašek

Pálení čarodějnic s A.M.C, Saykem a X.MorphemBritský mistr mixu a několikanásobný držitel ocenění Drum&BassArena Awards v kategorii “Best DJ”, A.M.C, míří koncem dubna do olomouckého Ska. Alex Mark Calvert je proslulý svými energickými mixy, v rámci kterých v šíleném tempu skáče z tracku na track. Ačkoli jeho selekci dominují řízný neurofunk se špetkou nadupaného jump upu, velmi často v jeho setech můžeme slyšet i klasiky žánru let minulých, a tu a tam i nějaké ty hitovky. V každém případě mixy, ve kterých je posluchačům servíruje, a rychlost, se kterou je tahá, nesnese srovnání ani s dalšími předními DJs. Alex je prostě jen jeden. Sám se také pěknou řádku let věnuje i hudební produkci, s vydáváním hudby začal v roce 2013 na vlastním labelu Titan Records singlem “Try Again / Killa” ve spolupráci se Six Blade. V roce 2019 vydal debutové album “ENERGY”, které loni následovalo album “VOID”. Fanoušky velmi bavila jeho častá spolupráce s producentem Turnem, remixoval také klasiky žánru jako “Tap Ho” od TC nebo “Heavyweight”, kterou má na svědomí DJ Fresh. Loni mimo jiné vydal i výtečný singl “Brazil” a do letošního roku vstoupil vydáním žádaného bootlegu “Do It To It”, který navíc hudebně odkazuje i k populárnímu seriálu Squid Game. Sečteno, podtrženo, od jeho setu očekáváme peklo na zemi!


Alex ale nebude tím jediným, kdo naše hříšné duše provede branou podsvětí. Svými sety nás rozsoudí také dvě výrazné postavy brněnské drum & bassové scény a mistři svého řemesla. Prvním kazatelem za mixem je Sayko, který má kromě dlouholetých zkušeností s DJingem (a to i z vinylů) prsty také v produkci. Jeho energické, a často extrémně rychlé mixy ho proslavili nejen v oblastech českých luhů a hájů. Kromě sólové produkce je také členem dua Razcals, které nám už několik let servíruje poctivý šlapající neurofunk/techstep v jeho ryzí podobě. Loni se na domácím labelu Deafmuted Records prezentovali svým v pořadí druhým, a nutno dodat, že výtečným, albem “Messier“. A jak Martina známe, čerstvé ovoce z vlastní zahrádky určitě nebude v jeho setu chybět!


Druhým kazatelem bude sám hrabě temnot a jeden z nejosobitějších DJs na našem písečku, X.Morph. Radkův nezaměnitelný styl mixu, precizní technika a vytříbená selekce z něj udělaly dlouhodobě jednoho z nejpopulárnějších DJs u nás. Každý z jeho setů je prostě zážitkem, na který se nezapomíná, a to i díky tomu, že nehraje to, co zrovna frčí. Ne nadarmo čekají všichni na tracklisty jeho (video)setů jak na smilování boží. Ale žádné nebeské chóry od něj nečekejte, i jeho doménou jsou tvrdší polohy, které nám předkládá s ďábelskou přesností sobě vlastní. Právě proto už se nemůžeme dočkat, co pro nás nachystá poslední dubnový pátek! A abychom se na to pořádně naladili, Radka jsme se zeptali i na pár otázek 🤓


 

Ahoj Radku, díky, že sis na nás udělal čas. Jak se aktuálně máš a co děláš?


Ahoj, předně děkuju za tento rozhovor. Původně jsem se těšil, že se hodně rozepíšu a svou upřímností třeba i někoho urazím, ale popravdě toho času teď moc nemám a spíš se teda pokusím odpovědět co nejstručněji a co nejvíc neutrálně, i když já když začnu něco psát, tak nevím kdy přestat, takže uvidíme.

Mám se docela fajn, a i když bych si mohl postěžovat na kde co, tak vím, že v jakékoliv chvíli musím být rád za to, jak to zrovna je, jelikož lepší už to nebude.


Během uplynulých let hraní, a to především v klubech, zas tolik nebylo. Čemu jsi věnoval ten extra čas navíc? Užil sis trochu tenhle nucený odpočinek nebo ses nemohl dočkat, až se zase vrátíš k nabitějšímu DJskému kalendáři?


Původně jsem měl na začátek roku 2020 naplánovanou asi 2 měsíční djskou přestávku kvůli zdravotním komplikacím, takže když se tady pak v březnu všechno zavřelo, tak jsem byl vlastně hodně rád, jelikož najednou nehrál nikdo a já si mohl v klidu bez výčitek vyřešit vše co jsem potřeboval. Navíc po více než 20 letech hraní to byla úplně skvělá možnost si odpočinout od neustálého hledání nových tracků, přípravy setů, řešení akcí atd. Je pravda, že jsem v té době hodně zlenivěl, trochu přibral a celkově se dost sociálně izoloval, ale to mi ani nevadilo, jelikož jsem spíše samotářský typ a možná i díky pokročilému věku mám stále více rád svůj klid.


Tvoje videosety patří dlouhodobě k těm nejpopulárnějším, a to i mezi zahraničními fanoušky. Je tedy nasnadě otázka, jestli se ti v poslední době ozval i nějaký zahraniční promotér, a pokud ano, můžeš nám prozradit, kde si v blízké budoucnosti zahraješ?


Tohle je pro mě docela zákeřná otázka, jelikož když se o tomhle občas bavím s jinými djs, tak někteří můj postoj moc nechápou, ale to je tím, že jsou ještě nabití tou mladickou energií a hraní různě po světě je pro ně sen, kterého by někdy chtěli dosáhnout a některým se to i podaří. Já to mám ale dlouhodobě úplně jinak a nikdy jsem nechtěl lítat po světě, žít na letištích, hotelech a kvůli jednomu bookingu ztratit vždy minimálně několik dnů. Těch nabídek už byla spousta a kromě tradičnějších evropských zemí i v dost exotických destinacích jako JAR, Kolumbie, Skandinávie, Rusko (lol) atd, ale já beru zatím jen to co je v dojezdové vzdálenosti autem tam i zpět, ideálně bez nutnosti spát na hotelu. To 'zatím' píšu protože přece jen občas mám myšlenky, že bych neměl být taková líná lemra a někdy bych toho měl využít, takže do budoucna to ještě úplně nevylučuju, ale moc velkou pravděpodobnost tomu nedávám.


Každopádně YT a hlavně kanál DNB Portalu je mocnej nástroj a určitě jsem hodně rád, že se ty moje sety líbí i lidem doslova na opačné straně zeměkoule. Například v té Kolumbii mám pocit, že tam musím být asi nějaká superstar, nebo co, jelikož těch zpráv od fanoušků a nabídek bookingů je opravdu hodně, dokonce i jedna nabídka k sňatku dorazila.


Nedávno jsi absolvoval testování, díky kterému jsi zjistil, že patříš mezi lidi s nejvyšším IQ u nás, a zároveň ses stal členem klubu Mensa ČR. O tom, že umění přemýšlet za mixem rozhodně pomáhá, je asi zbytečné polemizovat, ale zkusme to z druhé strany - máš pocit, že ti hraní pomáhá s přemýšlením a třeba taky s trénováním paměti?


Haha, tuhle otázku bych asi v djským rozhovoru úplně nečekal, ale když už jsem se tak nečekaně hecnul, ten test skutečně absolvoval a navíc to i napsal na FB, tak teď si to musím vyžrat.


Občas je dobrý udělat něco na co člověk třeba nikdy v životě ani nepomyslel a tím sám sebe překvapit. Začátkem ledna se mi v hlavě usadila zvláštní myšlenka, že bych třeba tu Mensu mohl zkusit a v podstatě hned jsem se tam na konec ledna zapsal, abych od toho nemohl utéct, jako od spousty jiných podivných nápadů co se mi honí hlavou. Cíl byl jednak vyhrát sám nad sebou tím, že tam fakt půjdu a druhý cíl byl překonat tu hranici 130. Už to, že jsem tam ve svém věku a po 30 letech hulení fakt šel, jsem bral jako osobní výhru, a i když jsem vždycky věděl, že úplně blbej nejsem, tak ten výsledek mě dost překvapil a následně jsem si díky tomu odpověděl i na spoustu otázek z minulosti, vlastně z úplného dětství až do teď. Každopádně vysoké IQ není pro život vůbec žádná výhra, právě naopak. My co jsme tímhle 'postiženi' vedeme neustálý vnitřní boj sami se sebou, sice máme vždy spoustu variant řešení, ale nedokážeme se rychle rozhodnout pro to 'nejlepší'; často jsme v některých směrech života trochu autisti; už běžná komunikace s 'normálními' lidmi bývá problém, jelikož nedodržujeme nějaké společenské mantinely a jdeme rovnou k jádru věci ať už je to příjemný, nebo ne; často jsme spíš uzavření do sebe a končíme jako samotáři s mnohem vyšším procentem sebevražd, než je běžné u 'normální' populace atd. Ještě bych k tomu doplnil něco co si mladí lidi moc neuvědomují a to, že jsou nemoci, které se berou jako stařecké, ale přitom se skrytě rozvíjí už od poměrně nízkého věku (stařecká demence třeba) a nelze je odhalit nijak jinak než že si člověk zajde jednou za pár let k psychologovi na test paměti, psychiky atd, pak se to porovnává a může to vést k včasnému odhalení vážnější poruchy dřív než bude pozdě, takže i z tohohle důvodu plánuju aspoň tenhle IQ test absolvovat za 2-3 roky znovu. A teď konečně k té otázce.


Neustále mi v hlavě jedou různé tracky, mixy a i celé sety. Většina toho co hraju na akcích je složená víceméně jen v hlavě a následně si ty tracky očísluju tak, jak si myslím, že by měli jít za sebou. Samozřejmě ne každej mix pak v reálu zní skvěle, ale většina asi ano a výběr těch nejlepších mixů se pak snažím někde nahrát jako videoset pro DNB Portal. Jestli mi to nějak pomáhá s rozvojem paměti vůbec nedokážu posoudit, ale jako mantra proti nějakému telepatovi, který by se mi chtěl dostat do hlavy, by to fungovalo určitě skvěle.


A na závěr ještě jedna otázka tak trochu na tělo. Přeci jen jsi už toho na scéně zažil za ty roky, kdy se hraní věnuješ, dost. Vnímáš v té hudbě nebo i ve světě okolo ní něco nového, co tě osobně těší?

Takhle zpětně jsem hlavně rád, že jsem ty divočejší období djského života přežil, sice ne úplně ve zdraví, ale i tak považuju za úspěch, že se i po tolika letech můžeme potkávat na akcích, rozumovat v backstagích atd. Navíc stále žijeme v relativně svobodné společnosti, což jak nám teď Putin ukazuje, není zas tak samozřejmé, jak jsme si doteď mysleli. Občas se mi na akcích dokonce stalo, že se někdo ptal, jestli mi nevadí, že hraju tolik tracků od ruských producentů a mně to přišlo jako úplně absurdní posuzovat hudbu na základě národnosti, ale teď musím říct, že ačkoliv jsou stále tracky ruských dnb producentů super, tak i já v tom už cítím takovou hořkou příchuť, ale pokud bych je přestal hrát, tak to můžu asi úplně zabalit, jelikož z té mainstreamové produkce se mi nelíbí skoro nic a každým rokem je to jen horší. Těší mě samozřejmě, že je o dnb stále velký zájem, i přestože mu dříve spoustu amatérských mudrců prorokovala zánik a pád na smetiště dějin. Stále jezdím na akce rád, a když si stoupnu za mixák, tak zmizí všechny běžné problémy, nepříjemné myšlenky a mám možnost se uzavřít do své 'X.Morph' bubliny a to jinak v životě, pokud nejsi vrcholový sportovec, není lehké najít. Je to vlastně hodně osvobozující a pevně doufám, že mi to ještě pár let vydrží.


 


Kromě této svaté trojky tu pak máme další partičku DJs, kteří přiloží ruku k dílu…nebo polínko do hranice. Hoofbeats family tentokrát za mixem budou zastupovat dva z našich vrchních pekelníků, Symplex a Shmidoo. Jejich sety slibují také jízdu ostrou jak břitva. Po březnové premiéře se do Ska vrací také nejpopulárnější český DJ současnosti, Zigi SC, chybět nebude ani náš kamarád z lokální Bassound crew, Siderox, od kterého také očekáváme pořádně svižný a energický set. Mejdan pak otevře výherce našeho DJ contestu.


Takže pochodně nachystej a v pátek 30. dubna nabíhej pálit čarodějnice do Ska! Máme vyprodáno, takže to bude hořet! Pro novinky sleduj FB událost a vidíme se už za pár!

0 komentářů

Commenti


bottom of page