Pythius. Starověký král Lydie, země rozkládající se v době železné na území dnešního Turecka, syn Atyse, poslední vládce říše před vpádem Peršanů, mecenáš invaze do starověkého Řecka.

Jedna z nejmladších hvězd Blackout Music, 27 letý Hylke Klazema si zvolil jeho jméno za svůj umělecký pseudonym. A to velmi adekvátně. Jeho debutovým releasem v holandské Mecce neurofunku byla pěti tracková explosivní a vysokooktanová věc, EP Abandonkterá tehdy skvěle zapadla (a stále zapadá) do vydavatelské politiky labelu, jehož globální dosah jen dnes stejně zřejmý jako schopnost Holanďanů popasovat se s mořem trvale okusujícím jejich malou zemi. Pracoval na ní rok. Pythius o titulním tracku Abandon říká, že právě ten bylo nejtěžší dokončit.

 

Blackout mu byl souzen. Hylke je totiž odkojenec parties pánů Reného, Milana a Michy. Dítě mejdanů, jejichž vibez proudily do početného auditoria ještě dřív, než samotný label pod taktovkou Black Sun Empire vůbec vzniknul (učitelé, akademici a držitelé vzdělávacích doktrín, prosím, vyslyšte skromnou přímluvu, aby byl rok 2010 zapsán do učebnic historie moderní hudby). Bodejť by ne. Dobře si pamatuje noc, kdy jeho mysl uchvátilo vystoupení legendárního projektu Pendulum. Od té doby chodí Hylke na utrechtské eventy pravidelně a jeho mozkové matrice podléhají jako pestrobarevná modelína vlivu sofistikovaných audiooscilací, což formuje jeho další budoucnost víc, než je tehdy schopen domyslet.

Město Utrecht je čtvrtým největším městem Nizozemska. Má půl miliónu obyvatel a významné pamětihodnosti: Národní muzeum hudebních nástrojů, stometrovou věž dómu Domtoren, věhlasnou univerzitu. A label BlackoutUtrecht je zkrátka město zasvěcené drum and bassu a není divu, že zrodil prince PythiuseHylke se nebojí na odlehčenou připomenout, že si původně říkal Fiets, což v holandštině znamená „bicykl“ – pro zemi, kde připadá na jednoho obyvatele tolik kol, co cofeeshopů na jednu amsterdamskou ulici sice příznačné, nikoli však úderné jako tracky, jejichž prudkost si nezadá s rozmachem zkušené paže při sebejisté sabráži.

Zvuk má totiž Pythius ostrý jako pytel pečlivě broušených žiletek. Broušených diamantovým kotoučem. Naspeedovaným jako žihadlo sršně v bouřkovém dusnu. Říká o sobě, že je perfekcionista, a je to znát. Mladý Hylke studoval hudební produkci  a bohové mu požehnali – na universitě měl výborného učitele, který mu pomáhal rozvinout jeho talent. Některé ze svých releasů mohl použít jako školní práce. Není to sen? Studia zakončil s výborným výsledkem. Z jeho soundu je ovšem poznat, že určitě není šprt. Právě naopak: he is a true basterd.

 

V roce 2015 vydává Blackout další úspěšné EP s názvem New World Order, kterým Hylke navázal přesně tam, kde s předchozí prací skončil. Nepřekvapí nominace na Drum and Bass Awards v roce 2015, a to hned ve dvou kategoriích. Píle Pythiuse si postupně všímají velikáni jako Ed Rush & Optical, Audio a Current Value. Přes svůj mladý věk se tak stihnul zařadit mezi hráče jako State Of Mind nebo Neonlight.

V říjnu minulého roku o sobě dal Hylke opět vědět, a to vydáním dvou singlů (kde jinde, než na domovské značce). Na tracku Akkoord spolupracoval ještě s June Miller a jde o záležitost, která nikterak nevybočuje z již zajetého stylu. Totiž kosti drtící.

 

Přejděme však k jedné z neurofunkových události letošního jara. Pythius nedávno oznámil, že je připraven vypustit do světa z odpalovací rampy v Utrechtu dlouhohrající desku: zrodilo se Descend LP. O tom, že nepůjde o nic menšího, než zbraň hromadného ničení, nelze pochybovat. Headbanger Monster Black Hole, který byl předhozen jako královská ochutnávka bezmocnému plebsu, vysílá s těžce bijícím zvukem jasné poselství, že nám tohle album svými napjatými agresivními beaty pořádně přišlápne nadledvinky. Nebo načechrá vnitřnosti. Album vyjde 30. března 2018 na labelu Blackout, pilotní střelu můžete již nyní kupovat zde.

 

Co myslíte, jsou kluby, kam Pythius zavítá, připraveny na takovou radioaktivní nálož? Doufejme, že ano!

 

Autor: Luke B.