Před týdnem a nějakým tím dnem, přesněji 5. prosince, proběhl již devátý ročník předávání cen v anketě Drum&BassArena Awards. Této slavnostní ceremonii letos patřily prostory londýnského klubu Electric Brixton, v srdci samotného Brixtonu. Těm z vás, kterým tahle událost náhodou unikla, přinášíme přehled výsledků s krátkým, leč výstižným (místy sarkastickým) komentářem. Nějaká ta muzikální vložka samozřejmě included.

Krátce k pravidlům: V anketě Drum&BassArena Awards se soutěží celkem ve 13 (respektive 15) kategoriích. V každé kategorii je pak nominováno 10 až 12 jmen a hlasování probíhá prostřednictvím internetů. A to je asi tak všecko, co potřebujete vědět. Stručné a jasné, líp by to ani Vladimír Čech v soutěžní hře Chcete být milionářem? neřekl. No a teď už k samotným výsledkům a vítězům…

Kategorie Dj roku už 9 let nepatří nikomu jinému, než legendě Andymu C. Nebylo tak žádným překvapením, že i letos si své místo na první příčce opět obhájil. Druhé místo pak obsadilo rakouské duo Camo & Krooked a bronzovou medaili si odnesl A.M.C. Mezi nominovanými se pak objevila jména jako MefjusFrictionNoisia nebo Maduk.

 

Titul producenta roku  si mezi sebe rovným dílem rozdělili Reinhard a Markus aka Camo & Krooked, kteří obhájili svá vítězství z let 2013 a 2011. Zároveň se jim pak na stupnici vítězů podařilo předběhnout nizozemský projekt Noisia, který po třech letech degradoval na druhou příčku. Třetí místo v kategorii producent roku obsadil Brazilec S.P.Y. O titul vítěze v této kategorii bojovali mimo výše zmíněné také Hybrid Minds, Mefjus, Dimension nebo Muzzy.

Se svým trackem Ember zvítězili v kategorii Track roku Camo & KrookedEmber je součástí jejich čtvrtého alba Mosaik. Úspěch v podobě druhého místa sklidil Dominator, zrozen z kolaborace June Millera, Jamese Marvela & MC Mota. Bronzovou medaili si na krku odnáší track The Invaderz, jehož autorem je britský producent Turno. Mezi nominovanými se pak mimo jiné objevily tracky jako: Electric od The Prototypes, Energy od Johna B nebo třeba Invasion od Dub Elements.

 

Album roku 2017 pochází z dílny Camo & Krooked  (uff, už to vypadalo, že letos odejdou bez ceny) a nebavíme se tu o něm poprvé. Jedná se o v pořadí čtvrté album téhle rakouské dvojičky a nese název Mosaik. Co album, to prvenství. Kluci obhájili svá vítězství z let 2013 (Zeitgeist) a 2011 (Cross The Line), kdy v téže kategorii skórovali na prvních příčkách. V pořadí druhé se umístilo album Elements od Hybrid Minds. Stupnici vítězů uzavírá album The Wrong Room od Black Sun Empire. O prvenství v této kategorii soutěžili: Wilkinson se svým albem Hypnotic, Chase & Status a jejich Tribe nebo Whiney se svým Talismanem.

 

V kategorii Videoklip roku vítězí a zároveň obhajuje své prvenství z loňského roku nizozemská Noisia. Zlatou medaili si tentokrát odnáší za videoklip k mega hitu Tentacles. Stříbro si na své konto připisuje DRS společně s Patife & Vangeliez za videoklip k drumandbassové pohodičce s názvem I Will. Slávy ze třetího místa se pak dostává tracku Dominator, za jehož zrodem stojí legendární June MillerJames Marvel a do noty pějící Mc Mota. Nominace here: Black or White – Camo & Krooked ft. Tasha Baxter (celkem tři nominace pro ty ušáky), Spectrum Muzzy, Let it shine VIP Macky Gee X DJ Phantasy ft. Youngman.

 

Festivalem roku se k úžasu všech přítomných i nepřítomných stal už po čtvrté v řadě Let It Roll. Teď ale vážně. LIR sklízí obrovské úspěchy nejen u voličů Drum&BassArena Awards, ale každoročně exceluje a první místo získává také v anketě Czech Drumandbass Awards. Zároveň se pak už nějaký ten rok objevuje na listině vítězů ankety BestCOOLfest. Titul da best festival No. 2 náležitě patří londýnskému velikánovi Hospitality In The Park a o třetí místo se zasloužil BoomTown festival. Nominees: Innovation, Liquicity FestivalPirate StationRampage a další cool fesťáčky.

Kompletní přehled všech kategorií a jejich vítězů najdeš v následující tabulce. Pro zachování integrity jsou názvy kategorií ponechány v původním znění. Po dvou hodinách, třech kávách a šesti cigaretách jsem totiž dospěla k závěru, že hledat český název pro “Best Newcomer Label” bude asi tak nemožné, jako najít dobrý jump-up. Takže třeba příště.

Kategorie Absolutní vítěz
BEST DJ Andy C
BEST PRODUCER Camo & Crooked
BEST NEWCOMER 1991
BEST MC DRS
BEST VOCALIST Tasha Baxter
BEST TRACK Ember – Camo & Crooked
BEST REMIX We Got It (S.P.Y. remix) – Metrik Feat. Rothwell
BEST ALBUM Mosaik – Camo & Crooked
BEST VIDEO Tentacles – Noisia
BEST LABEL Hospital Records
BEST NEWCOMER LABEL 1985 Music
BEST FESTIVAL Let It Roll
BEST CLUB NIGHT Hospitality
HALL OF FAME Marcus Intalex
CRITIC‘S CHOICE DBridge

 

Informace jsme pro vás vysosali z awards.breakbeat.co.uk, kam tě rovnou odkážu v případě, že se chceš o nominacích a vítězích všech kategorií dozvědět víc.

 

Hudbu složil, slova napsal: Pavla K.