Při příležitosti nového HB Music release s názvem Avengers jsme vyzpovídali jejich talentované autory Marka Vehovského alias Computerartista a Jakuba Marka aka Equida. Čtěte pilně dál!

Ahoj! Klasicky na začátek: povězte nám jak se oba máte?

Marek: Momentálně mám docela napilno a celkově trošku nestíhám, ale jinak super. Jenom ta zima už by mohla konečně zmizet :).

Jakub: Ahoj! Klasicky skoro nic nestíhám jak bych chtěl – navíc se blíží léto a taky mi začnou i otcovské povinnosti a na to se momentálně těším nejvíce. Bohužel ve studiu trávím v posledních letech méně a méně času, akorát utírám prach z kláves. Musím to konečně překonat a dodělat tu kupu rozdělaných nápadů – jsou jich fakt desítky.

Nový single se jmenuje Avengers, pravděpodobně byl tedy inspirovaný Marvelem a superhrdiny. Který z nich je váš neojblíbenější a proč?

Marek: No ono název “Avengers” vzniknul až v průběhu, když Kuba přišel s nějakýma hláškama z filmu, které jsme chtěli použít do intra. Ale jinak filmy od Marvelu mám rád (ty s Avengers speciálně), a kdybych měl vybrat svého nejoblíbenějšího, tak to bude asi Iron Man a jeho super cool technické vychytávky.

Jakub: Pracovní název byl původně Avenger – podle nového synťáku od Vengeance, Maro ho objevil a s novými objevy většinou přichází i super nápady – což se podle mě v tomhle případě povedlo – pak už se dopasoval voice z Avengers a bylo to.

A Iron Man je jasný favorit.

Jak jste se dostali k produkci, proč zrovna temnější stránka dnb a kdo vám sloužil jako vzor?

Marek: Už od mala jsem hrál na všechno, co bylo po ruce. Můj sen byl vždycky mít kapelu, to se mi i na chvilku splnilo, i když jsme se víc času věnovali konzumaci alkoholu než tvoření muziky. Taky je dost těžké najít někoho, kdo je naladěný na stejnou vlnu, a tak jsem začal experimentovat s různýma softama na tvorbu muziky (od Music na prvním PlayStation přes Reason, Cubase až k FL Studiu, ve kterém dělám dodnes.

A proč temnější stránka DNB? Těžko říct. Já jsem byl vždycky na tvrdší muziku ať už různé žánry metalu, nebo elektronickou muziku. A taky tady to naše krásné industriální prostředí okolo Ostravy na to mohlo mít nejaký vliv.

Jakub: K produkci jsem se dostal někdy okolo těžké puberty a v době ještě vytáčeného internetu, hraní počítačových her jsem pak vyměnil za experimentování ve FL studiu absolutně bez jakéhokoliv návodu – o jakékoliv znalosti zvukového inženýrství ani nemluvím (s tím mám určitě dodnes velký problém). Začínal jsem na hip-hop / trap instrumentálech než jsem vůbec objevil dnb. Z FL jsem postupně přesedlal na Logic Pro, ve kterém dodnes dělám jak dnb tak neuro-trapové podmazy – za nedlouho bude venku pár spoluprací.

Jak vzor jsme asi nejvíce hltali Noisiáky. Rád se v produkci trochu vybíjím – proto možná ten neurofunk (na parketě taky podle mě funguje nejlépe). Industriální prostředí moravskoslezského kraje dokáže mít také silný vliv.

Co další styly hudby? Posloucháte mimo dnb i něco jiného a inspiruje vás to ve vlastní produkci, popřípadě nechtěli byste se v budoucnu třeba věnovat i tomu?

Marek: Jak už jsem řekl, pro mě je to hlavně metalová muzika, kapely jako KoRn, Slipknot atd. Hodně mám rád filmové, nebo herní soundtracky (miluju Hanse Zimmera), nějaký ten hip-hop. Poslechnu si cokoliv, co má nějakou kvalitu.

Budoucnost zatím moc neplánuju, momentálně se chci soustředit hlavně na DNB, ale udělat jednou třeba soundtrack k nějaké té hře by bylo určitě super cool.

Jakub: Dost sleduji česko-slovenskou rapovou scénu. Přibývá spousta nových talentů i beatmakerů, kteří dělají hudbu na vysokém levelu. Samozřejmě se najde i kupa odpadu a youtubových superstar, které podporuje parta hluchých adolescentů. Zámořskou black music a filmové soundtracky si taky rád poslechnu. Napříč styly si rád poslechnu vše co je originální – hudba je stejně jen dobrá nebo špatná. Vše co má ten správný groove mě vždy chytne – ať už je bpm jakékoliv.

Momentálně mám dodělanou kupu non dnb projektů, které už bych chtěl dát brzy ven. V plánu je pokračovat na pomalejších neuro zlomeninách.

Když už je řeč o inspiracích, která je ta největší?

Marek: Největší inspirace bude asi ta muzika sama, a krom toho to může být cokoliv. Od filmů a her, přes lidi kolem, nebo prostředí ve kterém se zrovna člověk pohybuje.

Jakub: Nálady, životní situace, produkce jiných autorů – všechno jde rychle kupředu. Zvuk je stále čistší, producenti nabývají rychleji lepší skills – je těžké se prosadit, nejlepší je najít si tu cestu sám a mít svůj originální vibe. Inspirace často přijde z úplně jiných žánrů nebo při samotné tvorbě vlastních zvuků.

Co vás na hraní/produkci nejvíce naplňuje a vnímáte popřípadě nějaké i odvrácené stránky?

Marek: Svoboda a kontrola nad tím, co člověk tvoří. Někdy je to super relax, někdy je to totální stres a někdy má člověk chuť se na to všechno vys*at :). Když pak ale na party zahraješ svoji věc, a vidíš, že na lidi funguje, tak si můžeš říct, že to všechno stojí za to. Všechno má svoje negativní stránky, ale těch pozitivních je pro mě daleko více 😉

Jakub: Ten pocit něco tvořit, něco co má cenu – hudba je silná a na vždycky tu po nás zůstane. Je to časově náročný koníček, i psychicky, zkuste sedět celé dny u jednoho tracku, dokola ho ladit a předělávat než to bude to pravé. Někdy může být nápad hotový za den, jindy to trvá i měsíce.

Dál jsme kluky poprosili, aby uvedli pár pro ně teď nejvíce oblíbených skladeb, takové, které třeba rádi hrají na parties nebo které jsou pro ně zdrojem inspirace.

Marek:

1. KoRnBlack Is The Soul (old school KoRn v novém kabátu, prostě TOP)

 

2. Computerartist & QO feat. Nuklear MCApex (protože to se nám to fakt povedlo a protože Hoofbeats Music!)

 

3. The QemistsStompbox (Spor Remix)  (pro mě jedna z TOP DNB věcí vůbec, ta energie po druhém dropu je prostě mega!)

 

4. Cokoliv z posledního LP od The Upbeats

Jakub: Bude to asi nadvláda rusko-ukrajinského surového funku, který mi v poslední době hodně sedí.

1. Gydra Kernel

 

2. The Upbeats & Agressor BunxCauldron

 

3. SynergyOverdose

 

4. Agressor BunxClaiming Race

5. MisanthropInfinite Hysteria

6. Mean TeethLeviathan

7. Teddy KillerzUnbealievable

Děkujeme za rozhovor!