Pod bájným jménem Hydra bychom v řecké mytologii hledali ženu s hadí siluetou a sedmi (devíti) dračími hlavami. Ve hvězdných mapách a na nebesích v hlubokých nocích pak mohou bystrá oka vypozorovat nejdelší souhvězdí vůbec, souhvězdí Hydry. Stejně nepřemožitelný a obávaný je pak jako bájná hadí žena, ruský projekt Gydra, jehož zástupce Menfort přijede 17. března odprezentovat to nejlepší z ruského drum and bassu. Místem konání jest tradičně olomoucký Sklub a mimo neurofunkového komba z dálného východu nám pod kotlem přijede zatopit také legendární State Of Mind z Nového Zélandu. Na rozdíl od Patricka Hawkinse, který v dresu SOM boural Olomouc už před dvěma lety, střihne si Gydra v Sku premiéru.

Není žádným tajemstvím, že jedny z nejtemnějších neurofunkových soundů do Evropy připlouvají z východu. Teddy Killerz, Enei, Agressor Bunx, Mr. Frenkie, Synergy a řada dalších… V temných vodách agresivního ruského drum and bassu nachází svůj původ také projekt Gydra. Na rozehřátí si klasicky dáme nejčerstvější releasek, tentokráte lednový Hearing Damage, který si na své konto připsal Prolixův Trendkill Records.

 

Z kraje kuriózního a nelítostného pochází pánové Eugene Besman (Dj Bes), Nikolay Shilov (Menfort) a Alex Mizo, kteří v roce 2014 společně Gydru založili. Byť letos oslaví teprve čtvrté narozeniny, všichni její otcové jsou v drumandbassovém světě zkušenými mazáky. Pojďme si je v krátkosti představit.

Dj Bes – průkopník neurofunku v Rusku, majitel největšího ruského labelu Tamrecords a autor pravidelných Neuropunk podcastů.  Eugenenovi se právě díky labelu, který s přáteli v roce 2001 založil, podařilo do Ruska propašovat hromadu evropských producentů. Od roku 2005 se pak labelu věnuje sám a o dva roky později vydává první díl Neuropunk podcastu. Druhým článkem souhvězdí Gydry je Nikolay Shilov aka Menfort, který vyniká svými producentskými dovednostmi a je to právě on, koho na evropských eventech potkáváme. Společně se dvojka Menfort & Bes za mix staví pouze v rodné Rusi.

Za vydání prvního gydřího EPíčka se postavili v roce 2015 maďarští mozkožrouti v čele s Jadeem. Track Psycho, který svými poetickými rýmy doprovází Mc Coppa ve stejném roce zařezává na Eatbrainu ještě jednou, a to na Eatbrain Best Of 2015.

 

Donedávna pod projektem Gydra působil ještě Mizo, který s kariérou dje a producenta začal někdy v roce 2009. O pár let později jej Bes vzal pod křídla Tamrecords a posléze společně s Menfortem dali vzniknout Gydře.  Mizo se však po třech letech rozhodl kráčet cestou sólové dráhy a tak v roce 2017 Gydru opouští.

Cyborg z roku 2015 dokonale reprezentuje produkci, jež je pro Gydru dodnes typická. Temné intro, deep atmosféra, strachy, napětí, epický drop, lavina tvrdých bassů a klinická smrt. This is what Gydra does.

 

Během let 2014 – 2017 se trio z Ruské federace objevuje třeba na Bad Taste Recordings, kde vydávají své druhé EP s názvem Dystopia. Nechybí ani Blackout Music, C4C, Ignescent nebo Dutty Audio. Samozřejmostí jsou pravidelné releasy na Tamrecords.

V listopadu loňského roku se Gydra se svým Killparty EP vrací zpět na Eatbrain a zanechává zde hned 4 po vzoru raného neurofunku vyšperkované tracky. Silnou příchuť techstepu pak kluci přimíchali ke stejnojmennému songu Killparty.

 

O měsíc později, v prosinci 2017 přichází na svět Beatdown EP, kde se po boku Gydry objevuje CZA a Optiv, který celé EP křtí na C4C Recordings. Z této kolaborace vznikl track Raw Code, který si možná pamatujete z článku o Optivovi.

Více nám teď o svém projektu prozradí jeden z vyvolených. Přesto, že je Bes momentálně na cestách, ochotně nám odpověděl na několik krátkých otázek. Čtěte a možná se dozvíte, co ještě nevíte!

Jak jste přišli na Gydru? Má to co dělat s postavou z řeckých pověstí?

Ano, opravdu jsme se nechali inspirovat právě tímto monstrem. Chtěli jsme s klukama vymyslet nějaké netradiční, cool jméno. Napadla nás mýtická Hydra, změnili jsme první písmeno a tak vznikla Gydra.

Kdo je Nikolay Shilov a Eugene Besman? Co dělají, když zrovna nestojí za mixem nebo neskládají novou music?

Oba jsme blázni do elektronické hudby, gameři a taky trochu sociopati. 😀 Vlastně všechny naše koníčky nějak souvisí s hudbou a moderními technologiemi. 

Vloni jste vydávali jednu pecku za druhou, kde pořád hledáte inspiraci?

Inspiruje nás spousta hudebníků nejen z drumandbassové scény. Nejvíce se asi kromě dnb vidíme v rockové hudbě, hip hopu, metalu a ambientu. Ve zkratce je nám inspirací vše, co má strhující a unikátní sound. 🙂

V lednu jste na na Trendkill Records dropli nové EP, oba tracky jsou opět něco mimořádného, skvělá práce! Jak se vám s Prolixem spolupracovalo?

Děkujeme! 🙂 Jsme velcí fandové jeho hudby a je pro nás ctí mít EP právě na Trendkillu. Chris je skvělý člověk a ve své branži skutečný profesionál. Spolupracovat s ním byla radost! Původně se mu zalíbil Alarm natolik, že nás požádal o další track, a tak vznikl Hearing Damage.

A otázka, kterou si nemohu odpustit, chystáte teď nějaký nový stuff? 

Vloni jsme byli hodně produktivní a celý rok byl poměrně náročný. Vydali jsme 12 releasů, z toho 3 samostatné EPs na C4C a Eatbrainu. Dáváme si teď menší pauzu, odpočíváme a pokukujeme po nových inspiracích. “But for sure more music is coming!”

Na závěr ještě poslední ochutnávka pikantní východní kuchyně. Mocná nálož ryzího neurofunku v podobě, jak na ní vzpomínají loňští návštěvníci Trident Festivalu. Menfort in da mix, slovem přispěl Mc Coppa.

 

Po lednové rozcvičce ve stylu Bass Slide a únorovém piánku s Camo & Krooked v březnu zase trochu přitvrdíme. State Of Mind, Gydra a hromada support djs se na vás těší 17. března v Sku! Pro více info nezapomeň sledovat událost na FB.

Event!

Autor: Pavla K.