Představte si hypotetický scénář: jste přiměřeně úspěšný producent. Doma máte kočku, postel v hodnotě dvou měsíčních platů prodavačky z Lidlu i vlastní studio. Na FB přes tisíc kontaktů a vaše máma vám pořád čas od času vaří vaše nejoblíbenější jídla, i když je vám přes třicet. Třeba máte i holku. Nebo kluka. Jeden z vašich starších tracků má přes 2 miliony views na Youtube. Pretty cool, huh?

Zní to náramně, dokud si neuvědomíte, že tento hypotetický producent z tohoto hypotetického scénáře nenáviděl svou existenci natolik, že se ji rozhodl sám ukončit. Všechny ty úspěchy, kterých v životě dosáhl, vší té lásky, které se mu dostalo, prostě to nebylo dost. Třeba trpěl depresemi a říct si o pomoc mu přišlo zahanbující, třeba mu jeho holka řekla, že už ho nemiluje, nebo třeba posledních pár měsíců nebo i roků nezprodukoval nic, s čím by byl opravdu spokojený.

 

Kdo ví. Není na nás spekulovat. Na čem záleží je to, že už tady není a svět undergroundové taneční muziky přišel o jeden ze svých cenných pokladů.

Nikdo, kromě snad jeho nejbližších, nezná důvody, proč Apex udělal to, co udělal. A ani si to nezasloužíme. Můžeme mu pouze vzdát hold, článkem, inkluzí jeho produkce do setů nebo i prachobyčejným poslechem jeho tvorby.

Apex se narodil jako Robert Dickeson v anglickém Kentu. Mezi lety 2005 až 2007 byl součástí projektu Unknown Error. Pod pseudonymem Apex vydal své nejznámější věci, tracky jako Inner Space, Omega Point, Falling nebo City Limits. Byl autorem i mnoha remixů, například pro London Elektricity nebo Bachelors of Science.

 

V červenci tohoto roku na své FB stránce oznámil svůj úmysl věnovat se do budoucna více chill, tanečnějším projektům. Přiznal se k tomu, jak se jeho entuziasmus pro dnb za posledních pár let snížil. S tímto záměrem si rovněž založil rovnou dva nové pseudonymy, Robert Oaks a Midnight Lamp. V tomto delším postu se rovněž snažil své fans uklidnit příslibem, že tohle neznamená konec jeho dnb kariéry a další produkce v tomto námi všem milovaném stylu je přece jen ještě možná. Škoda, že už se jí nikdy nedočkáme.

 

Jako poslední sdílíme mix nahraný kanálem Liquiddnbftw, který shrnuje Robertovu produkci od jeho počátků až po nejnovější počiny z tohoto roku, protože nejvíc o člověku – producentovi a vlastně i o nás jako posluchačích řekne právě to, co se vůbec neobtěžuje s jakýmikoli slovy. Tedy hudba.

 

Čest a sláva forever. RIP.