Když jsme v březnu tohoto roku vydali článek o subžánrech, bylo nám pár čtenáři vytčeno, že jsme vynechali deep. Chybu jsme se tudíž rozhodli napravit a rovnou tomuto bezva subžánru věnovat samostatný článek!

Deep, jak nám již název napovídá dostatečně zřejmě, není žádná povrchová záležitost, žádné cheap trylky a árie, ale masivní basso continuo, které vám zalézá až do morku kostí a kde se tep vašeho srdce přizpůsobí beatu skladby.

Podporující dynamická basová linka není v dnb ani v další elektronice a vůbec hudbě celkově nic nového, ale zrovna třeba u deepu je možná tou nejzákladnější složkou a tím, co dělá deep deepem. Nehledě na to, že je mnohem víc prominentní a celkově heavy.

Ideově deep funguje v trošku temnějších vodách, atmosféra je ponuřejší a vážnější, rozpoložení kontemplativnější. Hodí se skvěle třeba k filmům neo-noir nebo dalším podobným art snímkům. Nějaký ten svou minulostí stíhaný detektiv, nebezpečná femme fatale, uličky plné prapodivných existencí, dealerů, prostitutek a kdovíčeho ještě a do toho třeba tenhle track … ♪ 💕♪

 

Najít producenty, co se specializují čistě na deep není zrovna easy, ale pár jich bude. Deep je možná spíše koncept, exkurze do jiných, exotičtějších teritorií, kam si občas pár producentů udělá svůj (LSD) trip.

Z labelů, kde deep najdete v dostatečném množství i kvalitě, zmiňme především Critical Recordings, label, který v roce 2002 založil Kasra, producent, který je zrovna excelentním příkladem toho, jak by takový deep měl znít. Dále tu máme Dispatch, domovinu pro jména jako Skeptical, Amoss, Halogenix nebo Need For Mirrors. Za zmínku stojí i labely typu Horizon, Samurai či Proximity.

Z producentů samotných, kromě již zmíněných, uveďme například i Alixe Pereze, byť zrovna tento se pohybuje dost i na půdě minimal dnb. Hranice subžánrů nejsou holt lehce definovatelné. Většina producentů zmíněných v následujícím odstavci se nevěnuje čistě jen deepu a v  mnoha případech flirtují i se žánry mimo dnb pískoviště.

Tak třeba Metalheadz rezident DLR, jehož tvorba se pohybuje na pomezí deepu, minimal a tech funku, D-Bridge, který se kromě dnb věnuje i produkci techna a house music, dále Philth nebo Enei, od kterého se dočkáte všeho možného, od deepu po old school techstep a neurofunk, Xtrah, Jubei, a taky pár deep věciček od britských Blu Mar Ten, Phila Tangenta nebo Nymfo.

A nelze zapomenout na holadského Icicle a především jeho pecku Arrows!

Playlist!