V elektronické hudbě je jen málo jmen, která se tak zásadně zapsala do historie, jako je jméno Ed Rush. Znají ho jednak posluchači, kteří právě začali objevovat svět dnb, ale hlavně starší generace, která se slzou v oku vzpomíná na devadesátá léta a s nimi spojené rave parties. Ed Rush svou nadčasovou produkcí naprosto změnil směr, kterým se dnb v té době ubíral. I to je důvod, proč jeho tvorbu řada současných hvězd uvádí jako inspiraci, která je přivedla k hraní nebo produkci. Následující řádky vám přinesou náhled do historie, přiblíží hlavní důvody, díky kterým je dnes Ed Rush považován za žijící legendu a v neposlední řadě vás naladí na to, co si pro nás o Vánocích v Sklubu připraví.

Ben Settle aka Ed Rush se narodil v roce 1973 v Londýně. Jeho otec vlastnil holičství a byl velkým milovníkem hudby. Dokonce doma měli jukebox! Ben vyrostl na hudbě sedmdesátých let, jeho oblíbení byli Bob Dylan, Velvet Underground nebo třeba Tom Waits. V době dospívání se však přirozeně začal zajímat o zcela jinou hudbu. S kamarády poslouchal reggae, dancehall a sám si kupoval nahrávky hip hopu z Ameriky. Líbil se mu beat a hlavně dunivé basy.

Až poslech legendy Dj Premiere jej přiměl najít si brigádu a za vydělané peníze koupit gramofony. Na těch se pak snažil scratchovat, což mu tedy moc nešlo. Zlom nastal v okamžiku, kdy z Chicaga dorazila vlna acid house, který producenti z UK začali okamžitě modifikovat a tvořit breakbeat, a to Eda naprosto učarovalo. Začal chodit do klubu The Brain, nahrál svoji první mixtape a dal ji k poslechu majiteli klubu. Tomu se nahrávka líbila natolik, že tam Bena jednou nechal zahrát. Bylo to v pondělí a hrál asi jen pro 25 lidí. Ve stejnou dobu se začal realizovat na rádiu Flex FM, což bylo klasické pirátské rádio tehdejší doby v UK.

Následovala doslova jízda na horské dráze. Benův soused měl doma počítač Atari a na něm prehistorickou verzi programu Cubase, na kterém Ed začal skládat své první beaty a melodie. Když se jeho track s názvem Bludclot Artattack dostal do rukou Randallovi, který jej zahrál na akci Metalheadz, bylo zcela jasné, že může v hudbě něco dokázat. Seznámil se s Domem z kultovního projektu Dom & Roland a začal chodit k němu do studia. A možná osud tomu chtěl, že zrovna tam se potkal s Mattem aka Opticalem, se kterým si ihned porozuměli nejen co se týkalo hudby, ale třeba i kouření trávy. Začali usilovně pracovat ve studiu a postupně si uvědomovali, že se jejich produkce zcela liší od drum and bassu, který se běžně hraje v klubech. Tak se rozhodli, že si založí vlastní label s názvem Virus. Benovi bylo v té době 25 let.

Následovalo vydání dnes již kultovního alba Wormhole, které je popisováno jako nejlepší drum and bassové album všech dob a zároveň také jako zrod subžánru s názvem neurofunk. Ano, čtete dobře, Ed Rush s Opticalem jsou ti, kteří “vynalezli” jeden z nejoblíbenějších dnb žánrů současnosti. Více o vzniku neurofunku si můžete přečíst zde.

Další album s názvem The Creeps (Invisible And Deadly!) vyšlo v roce 2000 a poprvé na něm spolupracovali s MC Rymetyme

Třetí album The Original Doctor Shade vyšlo v roce 2003 a objevila se na něm spolupráce se Scratch Perverts.

Ben s Mattem ani na chvíli nepolevili a produkovali jedno album za druhým. V roce 2006 vyšlo album Chameleon, na kterém spolupracovali s živou kapelou.

Rok 2009 a vydání dalšího kultovního alba – Travel The Galaxy, které obsahuje několik nesmrtelných tracků, jako City 17 a Chubrub, které se hraji dodnes.

V roce 2014 je Ministry of Sound nazvalo největšími průkopníky drum and bassu. O rok později vychází jejich poslední album No Cure.

A na konec moje oblíbená od Bena.

Po celou dobu jejich, jak společné, tak sólové kariéry je provází úspěchy po celém světě, nespočet prodaných desek a vyprodaných klubů. Ben navíc spojil své síly s Audiem a stvořili projekt Killbox, se kterým trhají hlavy na všech kontinentech. Oldschool posluchačům se bude líbit i starší tvorba, milovníci novějšího neurofunku zase nepohrdnou posledními alby, popřípadě Benovo sólovou produkcí.

Do olomouckého Ska jsme drum and bassovou legendu Eda Rushe pozvali společně s neméně zkušeným znalcem v oboru, Prolixem. Společně vám pod stromeček nadělí ty největší libovky zlámaného průmyslu!

Event!