Na světě existuje určitý pořádek, jakýsi nepsaný řád o tom, jak se v něm různé věci obvykle projevují. Rostliny rostou směrem k nebi, těžké objekty jsou zase přitahovány gravitační silou k zemi. Po dnu přichází noc a zvířata k dorozumívání nepoužívají jazyk tak jako my lidé. Tedy alespoň ne takový, kterému by lidské bytosti mohli rozumět.

Na takovýto stav věci jsme zvyklí a tato „pravidla“ konstituují naši realitu, barví a zkreslují naše vnímání světa, vlastně se dá říct, že ho i určitým způsobem limitují. Každý dobrodruh, někdo kdo v životě prahne i po tom nevšedním, kdo chce objevovat nejen jiné kraje a mravy, nýbrž i jiné stavy mysli a možnosti vnímání a chápání, ví, že tyto nejsou k nalezení v oddělení mražených produktů v Lidlu nebo volně dostupné k prodeji ve vaší lokální lékárně Dr. Max, ale spíše mimo dohled uměle nastaveného zákona, volně rostoucí na určitých částech země nebo syntetizované v pochybných undergroundových laboratořích.

Zážitky pod vlivem těchto prazvláštních látek jsou potom limitovány už jen pouze vaší fantazií, vaším přístupem ke světu a dispozicemi. Každý dostane možnost nahlédnout do říše za zrcadlem, ovšem její příchuť je už vysoce individuální. Heaven nebo Hell? Hoďte si kostkou.

Tyto látky, v kombinaci s na mysl další velmi účinně působící proprietou – hudbou, se vám můžou postarat o zážitek, na který budete vzpomínat do konce svého života. Například co kdyby se z oceánů najednou staly pralesy a čím hlouběji byste do nich zacházeli, tím vyšší by byly stromy, tím větší tma by kolem vás nastávala, tím větší zima … nehledě na to obrovské množství čím dál podivnějších a strašidelnějších tvorů a potvor, které byste na své cestě potkali. Zvláštní představa, viďte? Proč ji neudělat ještě zvláštnější a nedodat zvukové pozadí? Třeba nejnovější EP od švýcarsko-německého dua QZB? Hm?

(Psst, when you’re trippin‘ anything is possible …)

Takže co tu máme? Zakázané látky? Check! Rozhozený a smysl nedávající řád věcí? Check! Hluboký oceán ve formě dřevin stromového vzrůstu? Check! Příhodný soundtrack? Check! Inu, zdá se, že veškeré ingredience a náležitosti potřebné k výletu za sféry toho obyčejného a všedního. Bojíte se? Není třeba! I když … možná trochu.

QZB tvoří Ben a Thomas, dříve známí pod přezdívkami QBig a Zenith B. Lze si jistě všimnout, že nynější alias je tvořen z prvních písmen jejich někdejších pseudonymů. EP Take It All, které vyšlo 16. listopadu na Critical Records je teprve třetím jejich společným počinem a právě jej jsme si vybrali jako subjekt vhodný k podrobnější hudební pitvě v podobě recenze i jako zvukovou stopu mající nám patřičně ozvučit výlet do hlubin pralesooceánů.

První stopou je Artifical sloužící těm slabším a křehčím z nás jako poslední výstraha před tím, než již nebude možno návratu. Vacate the premises varuje nás změť hlasů trackem se prolínající. Opusťte prostory, dokud stále můžete.

Pokud se však rozhodnete pokračovat, připravte se na úvodní zmatek, na trilion nových podnětů žádající si vaši bezprostřední pozornost. Tóny Artifical jsou přesně takové, jeden zakopává o druhý, nevíte na který se zaměřit dřív. Stejně jako vy ve svém změněném stavu vědomí nemáte tušení, který stimul z tohoto podlesního fantastického světa do sebe vstřebat dříve. Dýcháte vůbec vzduch anebo vodu?

Když je bezpečně zažehnáno prvotní zmatení, vaše kroky jistější a pevnější, je to proto, že vládu nad zvukovým paradigma nyní přebral track číslo dva, Take It All. Vokály jsou zprostředkovány sirénami, ozvěny jejich hlasů plovoucí v temnotě kolem vás. Všeobjímající jako závoj utkaný z těch nejhlubších basových linek. Říkající, že ten, kdo se snaží vidět i za obzory obyčejné lidské zkušenosti, moc dobře ví, že i v temnotě lze najít krásu, že i v ní lze najít útěchu. Protože přesně tak zní Take It All, jako krása snoubící se s temnotou.

Nemějte strach pokračovat dále, hlouběji, do teritorií, kde před vámi byl jen málokdo. Všechny nesnáze, všechny nepříjemnosti a špatné věci, které vás mohou na vaší cestě potkat, jsou jen zkouškou vašeho charakteru a v závěru vás jen posilní.

Zvuková stopa se opět změnila, tentokrát nese název Capsized a pánové z QZB si nyní přizvali pomoc v podobě nového projektu Circuits. Loď plovoucí nad korunami stromů se převrátila a vám teď k nohám padají trosky i ostatky těch, jejichž mysl nebyla dostatečně silná. Pozorujete potopení plavidla v přímém přenosu. Bůh sídlící v nejhlubších hlubinách pralesooceánu si žádá své oběti.

Žádná cesta není bez překážek a některé z nich zkoušejí vaši příčetnost až k jejím samotným limitům. Démonické stvůry dlící v těchto světlem opuštěných končinách vás napadají zas a znovu, chtějí, ať se vzdáte a zaprodáte svou duši konzumu a žebříčku Top 40. Nenechte se! Track s pořadovým číslem čtyři – Eastwood – zní sice jako by do vás každou druhou sekundu uhodil blesk s přídavkem počínajícího epileptického záchvatu, ale právě to z něj dělá rafinovanou hudební delikatesu jen pro vyvolené. A vy k nim přece patříte!

Vaše cesta do hlubin vaší duše i mysli se blíží ke konci, magické látky pomalu opouštějí váš systém a věci se navrací ke svému původnímu řádu i složení. Na první pohled se vše zdá být jako dřív, ale není tomu tak. Protože vy jste se přece změnili, změnili někde tam hluboko ve vás, kde to můžete cítit pouze vy. Nikdo nevyjde nepoznamenaný. Skladba Signature Imprint lahodí vašim uším, jen občas jejími tóny proběhnou záchvěvy, ozvěny právě prožité zkušenosti. Basa rezonuje celým vaším tělem, cítíte ji až v žaludku. Uvědomujete si, že jste nic nepozřeli už pěkných pár hodin a máte ukrutný hlad. Dejte si muffin, pusťte si EP Take It All ještě jednou, a buďte vděční za to, že žijete a máte možnost podílet se na tomto překrásném, děsivém, směšném, krutém a nelítostném divadelním představení, kterému říkáme život. Carpe Diem!

EP Take It All si můžete zakoupit například zde!