Jana Pyreňová aka Elwira je stálice české dnb scény, k žánru se dostala na přelomu tisíciletí a od té doby ji zlámaná chapadla nepustila. K sobě, k hudbě i k hraní je upřímná: svou selekcí pluje v ostřejších vodách a než aby do kapsy hodila flešku, poctivě sebou tahá pytel plný placek, takže během setu se periodicky potápí pod stůl, aby našla tu další. V následujícím minirozhovoru zjistíš…

Ahoj, jaký máš vztah k hraní, co tě na tom nejvíc baví? Mění(lo) se to postupně?

Ahoj!

Tak jak si jistě všichni všimli, k hraní mám vztah velmi kladný 🙂 Je to činnost, při které proudí energie pěkně dokola – lidem zahraješ věci, který sám miluješ, oni za to milujou tebe, žes jim to podal v hezkým celku. Potkáš na akci svoje kamarády a známý a většinou si na každý párty uděláš i nový známý. Zažiješ dobrodružství na cestách. A především já osobně si tím hraním taky dokážu vyfiltrovat z mysli drsnější emoce, k čemuž tvrdý drum and bass poskytuje dostatečný prostor.

Hraní se mi určitě časem nějakým stylem vyvíjelo, hraju patnáct let, takže za tu dobu jsem samozřejmě několikrát obměnila obsah bagu, vypilovala lepší techniku, odnaučila se být před publikem celý set nervózní, což bylo pro mě, těžkého introverta opravdu velmi náročné, ale neskutečně mi to pomohlo i v běžném životě. Taky jsem jako většina djs zažila krizi, kdy jsem už chtěla přestat hrát, nesnášela vinyly, hrála napůl z CD, nechtěla jsem cestovat, nebavila mě scéna, atp. Pak jsem šla na mateřskou, dala si pauzu a teď se s novým elánem jede dál 🙂

Ještě v jedný věci je vývoj jistej – od začátku jsem hrála spíš tvrdě, posledních pár let jsem se ale dost zamilovala i do deepových věcí, takže i když mě je asi na akci uslyšíte hrát výjmečně, jelikož je to odnož pro trochu užší okruh lidí, mixuju alespoň deepové promosety.

Máš před hraním nějaký rituál?

Určitě. Selektuju a rovnám desky, aby byly ve svých obalech. Hraju si ty nové, trénuju mixy. Pak před samotným výjezdem na akci rovnám vlasy žehličkou, obalím se něčím hezkým na sebe, natrénuju pár úsměvů a jde se na to.

Přemýšlela jsi někdy nad vlastní produkcí?

Popravdě, ani moc ne. Pokud jsem měla někdy produkovat hudbu, už jsem měla dávno začít. Nejlépe ještě před tím, než jsem začala hrát. Pro mě je ten trend poslední doby, kdy člověk pár let hraje, pak neví, kam by se měl pohnout, tak sedne k noťasu, nějakýmu softu a začne produkovat, takovej trochu úsměvnej. Producent je někdo, kdo má studio a mašinky, na kterých moduluje originální samply a dá tomu pořádnej mastering. Udělá tomu tracku zajímavej začátek a konec, vymyslí mu příběh a melodii, protože i tvrdá věc ji potřebuje. A tím vůbec nechci říct, že se teď nedělá kvalitní produkce, naopak. Spíš jen tak bych se já dokázala jako producentka oceňovat a mě v současné době studio, mašinky a další hodiny strávené u monitoru nehrozí 🙂 Kdo mě zná lépe, ví, že se věnuju kreslení a digitální grafice a to současně s hraním a dítětem myslím na jednu osobu bohatě stačí.

Dále jsme Elwiru poprosili, aby nám vybrala pět svých oblíbených desek. Poslouchej v pátek pozorně a určitě nějakou uslyšíš!

Určitě mám moc ráda:

Audio – Aftermath ft. Rymetyme

Mám ráda ten vokál, dá se to míchat hned od začátku desky a udělá to super dlouhej mix.

Dose – Mind The Future

Ta spolehlivě rozeskáče i mrtvolu.

 

Black Sun Empire – Cooler (Audio remix)

Prostě miluju ten drop!

 

D.A.V.E The Drummer – Hydraulix 9 (Proket remix)

Parádně technoidní gradační vsuvka.

 

Mefjus – Emulation

A poslední, skvělá věc, obecně většina jeho věcí se mi dost líbí 🙂

 

Elwiru uslyšíš už tento pátek v olomouckém Sklubu spolu s Gancher & Ruin, Gridlokem, Ridem a Hoofbeats crew! Do dnešní půlnoci navíš můžeš koupit zlevněné lístky.

Event na Facebooku.