Chcete vědět jak se stát legendou a zapsat tak své jméno nepřehlédnutelným fontem a nesmazatelným inskoustem do kroniky všech velkých skutků a velkých lidí? Podepište se vlastní krví! A když říkáme krví, myslíme to abstraktně, metaforicky. Samozřejmě. No self harming needed nor advocated!

Anyway …

Jen několika málo vyvoleným spadlo veškeré jejich světské jmění do klína a ani hromada papírových bankovek či vlivné známosti nejsou zárukou úspěchu. A už vůbec ne talentu, co si budeme nalhávat.

Chcete-li se velkými státi, musíte pracovat. Těžce. Svou cestu k výsluní zbrotit potem, krví a mnoha prvotními neúspěchy i pochybami vůči sobě samým. A pak … děj se vůle boží!

Chce to totiž i ráznou dávku efemérní substance zvané „štěstí“. Bohužel i bohudík. Každopádně plyne z toho jediné – nevzdávejte se! Nepochybujte o sobě, nenechte se ovlivnit názory a štiplavými poznámkami ostatních a jděte si za svým cílem i přesto, že jej třeba nikdy plně nedosáhnete. Už jen ta cesta vám totiž nenávratně změní život. Už jen ta cesta vás může učinit velkými. Tak jako učinila velkými mnoho těch, co vám předcházeli a učiní velkými mnoho dalších těch, co přijdou až po vás. Někdy je totiž cesta vlastně i cíl.

A když už se tu bavíme o takových, jejichž životní stezka je učinila velkými, o těch, kteří se nikdy nevzdali a šli si za svým a po svých, proč se na chvíli nezabavit vyprávěním o dobrodružstvích a útrapách Eda Keeleyho.

Kdo že je Ed Keeley, říkáte si možná? Inu, Ed Keeley je občanské jméno drum and bassového vizionáře a jednoho z nejlepších djs světa – Frictiona! A následující řádky mají za úkol vám v krátkosti přiblížit jeho životní příběh, k inspiraci či jen k hodnotnějšímu strávení vašeho volného času. You decide.

Ed pochází z Brightonu a k djingu se dostal tak jako mnoho dalších mladých a motivovaných chlapců a děvčat před ním i po něm. Vymetáním klubů, kde hráli jungle a drum and bass. Umění djingu v podání legend jako Andy C nebo Dj Randall ho uchvátilo natolik, že se rozhodl udělat všechno pro to, aby mohl následovat v jejich šlépějích. A jednoho krásného dne tyto šlépěje možná i předčít těmi svými.

Na konci devadesátých let, konkrétně v roce 1998, vydal pod pseudonymem Kinetix svůj úplně první single. Critical Mass si vedl natolik dobře, že přitáhl pozornost takových velkých labelových jmen jako Trouble, True Playaz, Hospital či Renegade Hardware pod kterými začal Ed vydávat většinu své produkce.

A teď dovolte krátké naučné okénko:

V dnešní době hranice mezi djem a producentem není tak křišťálově jasně zřejmá, rozdíl mezi jedním a druhým sice podléhá přesné a jasné definici, ale jelikož producent je v dnešní době ve většině případů i djem, mnoho laiků ani pořádně netuší, v čem se tyto dva pojmy vlastně odlišují. Dříve tomu však bylo jinak. Djs hráli, producenti skládali a jen málokdy se tyto dva světy protnuly.

Sám Friction, jehož skills za mixem ho řadí k nejlepším djs světa, přiznává, že ve svých producentských začátcích využíval služeb a pomoci zvukového inženýra. Nyní je však stoprocentním autorem hudby vycházející pod jeho jménem.

S tímto řečeno, kromě brilantních skills za mixem a vlastní produkce, patří Edovi i dvě nahrávací společnosti. Shogun Audio, label, který poprvé spatřil světlo světa v roce 2004 a nově Elevate Records. Pokud toužíte dozvědět se víc o hudebním zaměření i umělcích upsaných právě Shogun Audio, můžete si přečíst jeden z našich starších článků, který jsme labelu věnovali zde!

V rozmezí od jara roku 2012 do listopadu 2017 působil Ed rovněž i jako moderátor pravidelných pořadů s dnb tématikou na BBC Radio 1 a BBC 1Xtra. Žezlo předloni předal s těžkým srdcem kanaďanovi René LaViceovi, aby se mohl naplno věnovat produkci a důkladnému vedení obou svých imprintů.

A že to nebyla jen planá slova, potvrzuje i debutové album Connections, které Ed vydal v září minulého roku. Ano skutečně, slyšíte správně! I přesto, že se na scéně pohybuje už víc než dvacet let a řadí se k nejpopulárnějším drum and bassovým djs světa, a na jeho kontě se skví mnoho původních tracků, remixů či spoluprací, na jeho první album si fanoušci museli počkat víc než čtvrtstoletí!

Výsledkem je však všemi muzikálními barvami a příchutěmi hrající, nadmíru kvalitní a především energetická záležitost, která si bez jakýchkoli pochyb zaslouží své místo v drum and bassové síni slávy. Několik málo ukázek z alba samotného si uvedeme na konci článku, žádné strachy!

V roce 2015 se na svět podíval také Edův hudební alias zvaný FineArt zaměřující se na house a bass music. FineArt měl posloužit jako kreativní outlet i v oblastech jiných než jen těch drum and bassových. Měl posloužit i jako možnost stát se na chvíli někým jiným a stvořit něco odlišného. A dle našeho názoru svůj účel splnil a nadále jej i víc než dostatečně plní.

K distribuci hudby, kterou vydává Friction pod svým alternativnm pseudonymem, byl v roce 2017 založen i nový, v pořadí již třetí label zvaný Maraki Records. Maraki Records vlastní Ed společně s hudebním uskupením My Nu Leng, kteří s projektem FineArt velmi často spolupracují. A něco málo z tohoto koordinovaného úsilí si můžete poslechnout níže.

Nuže a na konci dnešního povídání nezbývá nic jiného než si uvést pár tracků, pod něž se vlastní krví (abstraktně) podepsal Friction sám.

Here goes (in no particular order) ….

Running

Pecka z roku 2017 s vokály zprostředkovanými zpěvačkou Raphaellou. Samozřejmostí je masivní basová linka a energičnost, která z tracku jen prýští.

All Nite

we could do it all nite, all nite long …

 All Nite je závěrečný track alba Connections a je třeba podotknout, že ho uzavírá s plnou a grandiózní parádou. Jak se sluší a patří!

Bring It Back

Hymna z roku 2016 ve spolupráci s reagge rapperem Stylo G!

Long Gone Memory

Long Gone Memory těší zvukové ústrojí svých posluchačů od roku 2013. O vokály se postarala zpěvačka Arlissa.

Kingpin

Track Kingpin nese kromě Eda samotného i autorský podpis britského dubstep producenta se strašidelným aliasem Skream a hlas tracku propůjčili hned tři různí rappeři – Scrufizzer, P Money a Riko Dan.

Za zmínku stojí i remix z autorské dílny dua Calyx & TeeBee!

Dancing

První vlaštovka z debutového alba Connections, s vokály od zpěváka a skladatele JP Coopera! Lyricky o všechny neduhy a strasti léčící magii a síle tance!

Ochutnejte i remixovou verzi v podání Dawn Wall!

Freak

Track z roku 2015 s vokál Joshe Barryho. Za zhlédnutí stojí i mocný videoklip k písni natočený.

Mad In The Jungle

Trip do samotného srdce džungle, návrat ke kořenům, atakdále, atakdále. Mad In The Jungle je energií překypující track z debutového alba Connections.

Led Ashtray

Banger z roku 2012 s prvky drumstepu!

Dare (Hold It Down)

Nový kabátek ušitý po vzoru klasiky z roku 2005 od animovaného fiktivního uskupení Gorillaz. Track pochází z EP Dare, které vyšlo v roce 2016 a překvapivě se nejedná o pouhý remix, ale zbrusu nový počin s nově nahranými vokály od stejné vokalistky, která odzpívala i původní Gorillaz verzi – Rosie Wilson!

Ed aka Friction si 16. února odbyde v Sku svou premiéru a my máme vskutku štěstí, že můžeme být u toho! Takže s kým se tam uvidíme?!

Event!